Antalya
04.01.2019
A
EKONOMİ , GÜNCEL
Gerçek enflasyon oranında zam istiyoruz
Gerçek enflasyon oranında zam istiyoruz

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Aralık ayı enflasyon rakamlarını gerçekçi bulmadıklarını belirterek, TÜİK’in enflasyon rakamlarını hükümetin hedefine uydurmak için çaba gösterdiğini iddia etti.

 Iltar, “AKP iktidarından gerçekçi enflasyon oranında zam yapılmasını istiyoruz” dedi Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) tarafından Aralık ayı ve 2018 yılı enflasyon rakamları açıklandı. Verilere göre; TÜFE aylık 0.40, ÜFE ise yüzde 2.22 düştü. Yıllık TÜFE yüzde 20.30, ÜFE yüzde 33.64 oldu. Gıda enflasyonu Aralık ayında yüzde 25.66'dan yüzde 25.11'e gerilerken çekirdek enflasyon yüzde 19.53 oldu. Enflasyon rakamları sonrası Dolar/TL fazla değişmeyerek 5.45'lerde seyretti. Aralık ayı enflasyonu hakkında değerlendirme yapan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, TÜİK verilerinin aksine enflasyonun çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde hissedildiğini kaydetti.

HEDEFE UYDURDULAR

TÜİK’in resmi enflasyon rakamlarını hükümetin hedefine uydurmak için çaba gösterdiğini iddia eden Iltar, “Yeni yıla vergi, otoyol, köprü ve daha birçok zamla giren memura verilecek yüzde 10,69’luk zammın büyük bir kısmı verilmeden eridi, kalan kısmı ise ocak şubat aylarında yükselecek olan enflasyonla birlikte eriyecek. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuzun AR-GE birimi KAMUAR’ın temel gıda maddelerini esas alarak yaptığı gıda enflasyonu araştırmasına göre yıllık gıda harcamalarındaki artış %48,84 olarak gerçekleşti. Tüm kamu çalışanlarının gerçek enflasyonu gıda da yaşanan artış oranıdır. TÜİK’in açıkladığı yüzde 20,30’luk enflasyon rakamı gerçekçi değil” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: