Antalya
04.01.2019
A
GÜNCEL , YAŞAM
2018'de müftülüklerde 158 nikah kıyıldı
2018'de müftülüklerde 158 nikah kıyıldı

Antalya’da bir senede kıyılan 16 bin 221 nikâhtan 158’i müftülüklerde kıyıldı. İl Müftüsü Artan, “Kopan kıyamete karşılık gelen bir başvuru yok” derken, Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Temsilcisi Gamze Ökte Kılıçkap, “Rakam azımsanamayacak kadar çok. Kadın haklarını güvence altına alacak yasalara ihtiyaç var” yorumunda bulundu.

Türkiye’de uzun süre tartışmalara ve protestolara neden olan il ve ilçe müftülüklerine nikâh kıyma yetkisi veren düzenlemeyi içeren nüfus hizmetleri yasası, 2 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmeliğin işletilmesiyle birlikte Antalya’da ilk müftü nikahı da İl Müftüsü Osman Artan tarafından geçtiğimiz 14 Şubat Sevgililer Günü’nde kıyılmıştı.

 


BİR YILDA 158 MÜFTÜ NİKAHI
Ülke çapında özellikle kadın örgütleri tarafından tepki çeken ‘Müftülere nikâh kıyma’ hakkı tanıyan yasada yapılan düzenleme yürürlüğe gireli bir sene oldu. Kentlerin il ve ilçe müftülüklerinde görevliler başvuru dahilinde nikah kıyılabiliyor. Buna göre; Antalya’da 2018 yılı içerisinde kıyılan 16 bin 221 resmi nikâhın sadece 158 tanesini müftüler kıydı. Bu durum, turizmin başkenti Antalya’da yeni evlenecek çiftlerin tercihinin belediyelerde kıyılan resmi nikâhtan yana olduğunu gösteriyor.
EN ÇOK TERCİH EDİLDİĞİ İLÇE KEPEZ
Antalya’da ilk müftü nikâhının geçtiğimiz 14 Şubat’ta İl Müftüsü Osman Artan tarafından kıyıldığı kentte, yıl içerisinde kıyılan 158 resmi nikahın sadece 18’i il müftülüğünde kıyıldı. 19 ilçesi bulunan kentte,  müftü nikâhının en çok tercih edildiği ilçe ise 39 nikah ile Kepez oldu. Kepez’i 21 nikah ile Muratpaşa ilçe müftülüğü takip ederken, Korkuteli’nde 17, Alanya’da 16, Serik’te 13, Konyaaltı ve Gazipaşa’da 9, Kumluca’da 8, Döşemealtı’nda 4, Aksu’da 3, Gündoğmuş’da 1 kişi müftü nikahını tercih etti. İbradı, Elmalı, Demre, Manavgat, Akseki, Kaş, Kemer ve Finike olmak üzere 8 ilçede resmi nikah için müftülüklerine başvuru olmadı.
8 İLÇEDE BAŞVURU OLMADI
Diğer yandan müftü nikahına başvuru yapılmayan 8 ilçede yeni evlenecek çiftlerin tercihi belediyelerde kıyılan resmi nikahlardan yana oldu. Buna göre; müftü nikahının sıfır çektiği Manavgat’ta yıl içerisinde bin 300 kişi evlenirken, Kumluca’da 444, Demre’de 166, Elmalı’da 256, Akseki’de 26,  Kaş’da 308, Kemer’de 307, Finike’de 314, İbradı’da ise 5 çift dünya evine girdi. Antalya’da yıl içerisinde kıyılan 158 müftü nikahı hakkında değerlendirme yapan İl Müftüsü Osman Artan, müftülüklerde kıyılan nikah sayısının yasanın çıkma aşamasında gelen tepkilere ve tartışmalara karşılık olmadığını savundu.

 

 

MÜFTÜ ARTAN: YOĞUN BİR BAŞVURU YOK
Kentte yaşayan vatandaşların çoğunluğunun belediyelerde kıyılan resmi nikahı tercih ettiğini ifade eden Artan, “Sanıldığının aksine tüm nikahların müftülüklerde kıyılmadığı bu istatistiklerle ortaya konmuş oldu.  Müftülüklerde nikah akdi yapmak isteyen vatandaşlar bize başvuruyor. Biz de nikahlarını kıyıyoruz. Yasa çıkacağı zaman kopan kıyamete karşılık gelen bir başvuru yok” diye konuştu. Müftülerin resmi nikah kıyması esnasında; doğum kaydını yazılı belge yerine sözlü beyanla yapılmasının önünü açtığı iddialarını da reddeden Artan, “Resmi nikah işlemleri yapılırken hangi belgeler isteniyorsa biz de aynı belgeleri istiyoruz. Kanunlarda kimin kaç yaşında evleneceği, hangi evraklar isteneceği belli. Biz farklı olarak sadece resmi nikahın yanında çiftlerin dini nikahı da kıyıyoruz” diye konuştu.

 


KADIN HAKLARI KURULU: RESMİ NİKAHA DİNİ GÖRÜNÜM
Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Başkanı Avukat Gamze Ökte Kılıçkap ise, Antalya’da bir yılda 158 adet kıyılan müftü nikahının azımsanamayacak durumda olduğunu söyledi. Söz konusu yasanın kadınların ve kadın örgütlerinin fikri sorulmaksızın uygulamaya konulduğuna dikkat çeken Kılıçkap, “Bu yasanın resmi nikaha dini bir görünüm kazandırdığını görüyoruz. Rakamlar azımsanamayacak kadar fazla olup erkek egemen zihniyetin dini ritüelleri uygulama isteğinin devam ettiğini gösteriyor. Kadınlara güvence sağlayacak başka türlü uygulamaların yasalaşması gerekiyor” diye konuştu. MÜZEYYEN YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: