Antalya
03.01.2019
A
GÜNCEL , SAĞLIK
Beyin pili nörolojik hastalıklara umut oldu
Beyin pili nörolojik hastalıklara umut oldu

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar, beyin pili ameliyatının Parkinson başta olmak üzere, distoni, epilepsi, Alzheimer ve psikiyatrik hastalarda başarıyla kullanıldığını ve hastaların günlük yaşamlarına dönebildiğini belirtti. 

  Tıbbi adıyla derin beyin uyarımı (DBS), ya da yaygın olarak “beyin pili” diye bilinen yöntem beynin belirli bölgelerine elektriksel uyarılar gönderilmesiyle bazı nörolojik hastalıkların tedavi edilmesi olarak biliniyor. Her geçen gün gelişen yeni ve devrimsel tedavi gelecekte de obezite ve bugün tedavi edilemeyen Alzheimer, epilepsi gibi birçok hastalığa derman olmayı da vaat ediyor.

 


OLAĞANÜSTÜ SONUÇLAR
  Önemli tedavinin Türkiye’deki az sayıdaki uzmanından biri olan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar, DBS kısaltmasıyla bilinen derin beyin uyarımı, diğer adıyla “beyin pili” uygulamasıyla da dünyada adını duyuruyor. Türkiye’de sadece on merkezde yapılabilen bu uygulama bugüne kadar tedavisi olmayan birçok nörolojik hastalığa çare oldu. Prof. Uçar, yöntemin olağanüstü sonuçlar verdiğini, başta Parkinson olmak üzere birçok hastanın beyin pili sayesinde çok hızlı iyileştiğini anlattı.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: