Antalya
02.01.2019
A
ÇEVRE , SEKTÖR
Tarımda umut 2019
Tarımda umut 2019

Geride bıraktığımız 2018 yılını sorunlarla geçiren Antalya tarımı, 2019’dan umutlu. Yaşadıkları sorunları dile getiren sektör temsilcileri, yapılacak planlama ve çalışmalarla yeni yılın üreticiden tüketiciye kadar herkese kazandırmasını bekliyor

Üretimde belirsizlik yaşanabilir

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 2018 yılının hem ekonomi, hem de tarım açısından zor bir yıl olduğunu belirterek, 2019 yılı için beklentilerini açıkladı.

 

TARIM GÜNAH KEÇİSİ DEĞİL
Döviz kurundaki oynaklık ve enflasyon rakamındaki yüksekliğin herkesi zorlayan göstergeler olduğunu belirten Çandır, “Her ne kadar enflasyon rakamları açıklanırken tarım ürünleri günah keçisi ilan edilse de; tarımın enflasyonu düşürücü etkisi son açıklanan rakamlarda da görüldü. Yıllık verilere göre tüketici enflasyonu yüzde 22, yurtiçi üretici enflasyonu yüzde 39, yurtdışı üretici enflasyonu yüzde 55 ve çekirdek enflasyon ise yüzde 21 olarak ilan edildi. Tarımsal ürün enflasyonu yıllık yüzde 14 düzeyinde kaldı. Görüleceği üzere tarım, ülke enflasyonunu dizginlemiştir. Yine borçlanma rakamlarına baktığımızda tarım sektörü, bankalara borçlanmada ortalamanın altında kalmıştır. Tarım sektörünün finans ihtiyacı artış gösterse de, yeni borçlanma kabiliyeti ne yazık ki azalmıştır” dedi.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTEKİ BÜYÜME
Yılın üçüncü çeyreğiyle ilgili büyüme performansının milli gelirde yüzde 1,6 olduğuna dikkat çeken Çandır, “Ana sektörel itibariyle; sanayi sektörü binde 3, tarım sektörü yüzde 1, hizmet sektörü yüzde 4,5 büyürken, inşaat sektörü ise yüzde -5,3 küçülmüştür. Üretici kesimlerin bu büyüme oranlarını sağlaması büyük ölçüde sabit sermaye yatırımlarını ve stoklarını eritmesi ile mümkün olmuştur” dedi.

 

 

ÇİFTÇİ TOPRAĞI TERKEDİYOR
2019’da tarımsal üretimde belirsizliklerin yaşanabileceğini belirten Çandır, şunları söyledi: “Başta girdi maliyetlerindeki artışlar olmak üzere, para kazanamayan üretici önümüzdeki sezon üretme konusunda karasız davranmaktadır. Unutulmasın ki; toprağı terk eden çiftçiyi tekrar toprağa döndürmek hiç kolay değil. Üreticiyi topraktan vazgeçirmeyecek önlemlerin alındığı bir yıl olmasını diliyorum. 2018 yılında Antalya, tarım desteklerinden hak ettiği ölçüde yararlanamamıştır. 2019’da Antalya tarımının devlet desteklerinden hak ettiği ölçüde yararlanacağı bir destekleme sisteminin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Tarımdaki darboğazı giderici, üreticinin direncini artırıcı önlemlerin 2019’un ilk çeyreğinde alınıp uygulanması zorunluluktur”.

ÖRGÜTLENEREK GÜÇLENEBİLİRİZ
Tarımdaki küçük ölçekli yapının, güçlü ve rekabetçi bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğine işaret eden Çandır, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun yolu da örgütlenmeden geçiyor. Küçük ölçekli birimlerin birlikte hareket etmelerinin yarattığı ekonomik güç ve avantajları, etkili kooperatifçilikle tüm tedarik zincirinde yaşatabiliriz. Borsa olarak, gerek üyelerimiz gerekse tarım sektörünün üretim ve ticaretini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda birinci etabı hizmete giren Kömürcüler’deki Hayvan Borsamızın 2019 yılında tam kapasite hizmet vermesi için çalışıyoruz. Canlı Hayvan Borsası, bölge hayvancılık sektörünü geliştirecek önemli bir projedir”.

 

Yatımların meyvesi 2019 yılında
Antbirlik, 2018 yılını çiftçiye yönelik yatırımlarla kapatırken, 2019 yılında beklentisini büyük koydu

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Başkanı Mustafa Yavuz, 2018 yılını çiftçiye yönelik yatırımlarla kapattıklarını, 2019 yılında da bu yatırımların meyvesini toplayacaklarını söyledi.

 

UZUN SOLUKLU PROJELER
Geride kalan yılda 5 adet pamuk toplama makinesi, 2 adet mısır silaj makinesi ve 10 lojistik kamyon alarak çiftçiye yönelik 30 milyonluk yatırım yaptıklarına dikkat çeken Yavuz, “Geride kalan yılda ANTBİRLİK’in itibarını ve piyasadaki güvenini ayağa kaldırdık. Borçları ödedik. Birliğe, tarım dünyasında buğday alımı, narenciye alımı ve mısır silaj alımları gibi yeni iş alanları kazandırdık. Güvenli ve sağlam adımlarla büyümek için uzun soluklu projeler hazırladık” dedi.

2019’DAN UMUTLUYUZ
2019 yılından hem kurum olarak, hem de ortakları adına umutlu olduklarını açıklayan başkan Yavuz, şunları söyledi: “2019'u yatırımlarımız ve planlarımızla en yüksek verimlilikte kullanacağımız bir yıl olarak planlıyoruz. 2019 yılında tüm dünyada barış, sevgi ve hoşgörünün hakim olmasını temenni ediyorum. 2018 yılında ülke olarak güçlükleri ve zorlukları aşarak geride bıraktık. 2019 başta çiftçi kardeşlerim olmak üzere bütün insanlığa hayırlı olmasını dilerim”.

 

‘Hal’ler kapanırsa tarım biter

Antalya Toptancı Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, tarım sektörü için 2018 yılının sıkıntılı geçtiğini, 2019 için de çok umutlu olmadıklarını söyledi. Mevcut tarım politikaları ile sektörün düzelmesinin zor olduğunu belirten Akcan, gündemde olan Hal Yasası’nın çıkması halinde tarımın tamamen biteceğini iddia etti.


HAL YASASI ENDİŞESİ
Hal Yasası ile ilgili geri adım atıldığını hatırlatan Akcan, “Ancak kalıcı mı ertelendi, geçici mi onu bilmiyoruz. Hal Yasası çıkarsa tarım biter” dedi. Maliyetleri bilmeden fiyatları eleştirmenin kolay olduğunu belirten Akcan, “Maliyetler o kadar arttı ki; sebze fiyatlarının artması kaçınılmaz oldu. Ancak fiyat artışının sebebi komisyoncular değil. Fiyat artışlarının Hal’lerden kaynaklandığını söyleyenler, gece 03:00’te gelsinler, bizim sattığımız fiyatları görsün, sabah da Hal’in hemen yanındaki AVM’deki fiyatları görsün. Fiyat artışının sebebini o zaman anlarlar” diye konuştu.


İHRACATÇI DESTEKLENMELİ
2019’da tarımın düzelmesi için ihracatçılara destek verilmesi ve yeni pazarlar bulunması gerektiğine dikkat çeken Akcan, şunları söyledi: “Mevcut şartlarda ihracat yapmak çok zor. İhracatçı pazar bulamazsa tarım bitme noktasına gelir. Pazar bulunduktan sonra ürün çeşitliliğine de gireriz, fazla üretime de. Ancak mevcut şartlarda üretmek çok riskli. Bir dönüm seranın ortalama masrafı 15-20 Bin TL. Üretici bir dönümlük alandan kaldırdığı ürün ile bu parayı çıkarmak zorunda. Çıkaramazsa batar”.


ÇİFTÇİ DE BİTER, TARIM DI
Toptancı Hal’ler çiftçinin garantörü olduğunu belirten Akcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Hal Yasası çıkar ve Hal’ler kapanırsa, çiftçi biter, tarım biter. Haller borsadır. Çiftçinin alın terinin değerlendirildiği borsalardır. Haller kapanırsa, çiftçi tüccarın eline düşecek. Böyle olursa serbest piyasa ortadan kalkar ve çiftçi biter”.

 


2019’da üretime ağırlık vermeliyiz

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vural Şahin, 2018 yılının tarım için sıkıntılı geçtiğini, 2019’da çiftçiden ve üretimden yana politikalar izlenmesi gerektiğini söyledi. 2018’den ders çıkarılması gerektiğini belirten Vural, “Ülke ekonomisine katkıda bulunmak için üreticilerin ve tarımın tüm paydaşlarının desteklenmesi gerekiyor. Çünkü üretemeyen bir toplum, ilerleyen süreçte kötü bir tablo ile karşılaşacaktır” diye konuştu.


SEÇİME ENDEKSLİ GÜNDEM
Girdi fiyatlarının artması ile birlikte, ürünün pazardaki fiyatlarının da artmasının doğal olduğunu ifade eden Vural, “Üreten bir toplumuz, ancak ürettiğimiz ürünlere hak ettiği değerde fiyat belirlemeliyiz. Hal Yasası ile ilgili yaşanan belirsizlik bile tarım sektörünü allak bullak etti. Altyapısı hazırlanmadan gündeme gelen bu teklif, sektörü büyük zarar verdi. Hal Yasası’nın 31 Mart’a kadar rafa kaldırıldığı konuşuluyor. 31 Mart’taki yerel seçimlerden sonra Hal Yasası ile ilgili neler olacağını kimse bilmiyor. Sebze ve meyveler, pazarda ve manavda peşin fiyata satılsa da, tarım paydaşlarının ticaret alanındaki vade 1 yılı buluyor. Hal Yasası kabul edilirse, sektörde konkordato ve iflasların önüne geçilemez” uyarısında bulundu.
HAL YASASI GÜNDEMDEN KALKMALI
Tarım sektörünün seçimle değil, geçimle derdinin olduğunu belirten ZMO Başkanı Vural, şunları söyledi: “Çiftçinin ekmek kapısı seçime endeksli olamaz. 2018 ile ilgili veriler henüz açıklanmadı, ancak çok iç açıcı geçmediği kesin. 2019’da Hal Yasası gündemden düşmeli ve pazar araştırması yapılmalı. Bugün Özbekistan’dan biber ithal ediyorsak, bunu iyi sorgulamalıyız. Türk çiftçisi kendi biberini üretebilecek durumda ancak gereken desteği bulmalı. Doların düşmesi tarımı rahatlatmadı ancak faiz oranları düşerse tarıma o zaman destek verilir”.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: