Antalya
02.01.2019
A
ADLİYE , ÇEVRE
Güreş ağasına çevre cezası
Güreş ağasına çevre cezası

Avlanması yasak olan ve nesli koruma altına alınan Kızıl Geyiği vurarak sosyal medyada paylaşan İmecik Güreş Ağası Hamdi Sarıca, bu kez de çevreyi kirletmesiyle gündeme geldi. Sarıca, tarım arazisine usulsüz olarak arıtma çamuru döktüğü gerekçesiyle 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

 

‘İmecik Güreş Ağası’ lakaplı işadamı Hamdi Sarıca, usulsüz olarak arıtma çamuru dökerek çevreyi kirlettiği gerekçesiyle 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca Sarıca'nın sahibi olduğu Baturalp Turizm Taşımacılık Org. İnşaat Emlak Ltd. Şti adlı firmanın  "Tehlikeli Atık Geri Kazanım" konulu Çevre İzin ve Lisans belgesi ile verilen iznin de iptaline karar verdi.  

 

 

 4 YIL 8 AY 7 GÜN
Sarıca'ya 3 ayrı suçtan ceza veren Korkuteli Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararında, “Sanık Hamdi Sarıca’nın üzerine atılı ‘çevrenin kasten kirletilmesi’ suçunu işlediği tüm dosya kapsamı ile sabit görülmekle eylemine uyan TCK 181/1 Maddesi uyarınca, suçun işleniş biçimi, failin kusurluluk derecesi, meydana gelen zararın büyüklüğü, kastın yoğunluğu birlikte nazara alınarak 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına; TÜBİTAK raporları doğrultusunda atık ve artıkların toprak, su ya da havada kalıcı etki gösterdikleri anlaşılmakla TCK 181/3 maddesi gereği 2 katı oranında artırım yapılarak sanığın 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına; sanığın aynı suçu aynı mağdura karşı birden çok kez işlediği anlaşılmakla TCK 43/1 Maddesi uyarınca 1/2 oranında artırım yapılarak 4 yıl 8 ay 7gün hapis cezası ile cezalandırılmasına;
sanığın fiilden sonraki davranışları nazara alınarak takdiren cezasının TCK'nın 62. maddesi uyarınca  cezasında 1/6 oranında indirilerek 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ... karar verilmiştir" denildi.

 

İŞÇİLERE DE HAPİS CEZASI
Mahkeme Sarıca’nın firmasında çalışan Emin Ayhan, Recep Akın, Hasan Küçükkuş, Feyzullah Koç, Süleyman Büyükgursak, Bayram Topal, Mustafa İnceler ve Recep Şahin’e farklı suçlardan 6 ay ile 18 ay arasında değişen hapis cezaları verirken;  bu kişilerin daha önceki hallerini dikkate alarak cezalarının ertelenmesine karar verdi  Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu) adına konuyla ilgili bilgi veren Hediye Gündüz, arıtma çamuru dökülerek arazilerine zarar verilen İmecik, Beyiş, Avdan, Ulucak ve Bayatbadem köylüleriyle birlikte  mücadele ettiklerini belirterek, "Bizim bu mücadelemiz sonunda bu köyler içinde bulunan 33 bin dönümden fazla tarım alanına atıkların gelişigüzel döküldüğü jandarma tutanaklarıyla sabitlendi; numuneler savcılık yoluyla TÜBİTAK'a gönderilerek bu sonuç elde edildi" diye konuştu.

 

'BALIKLARIN YÜZDE 50'Sİ ÖLDÜ'
Bu numuneleri değerlendiren  TÜBİTAK'ın raporunda, "Atık çamuru için 'tehlikeli (zararlı) atık olduğu sonucuna varılmıştır. Atıklarda ağır metallerde krom ve nikel ve çinko sınır değerleri aşmıştır. Balıklar üzerinde akut toksisite testi yapılmıştır: 100 g/l'lik (1’e 10 seyreltme) sulu çözelti hazırlayarak SKKY Teknik Usuller Tebliği şartlarına göre teste tabi tutulmuş, su içindeki maddeye maruz kalan organizmaların (balıkların) kısa zamanda (günler içinde) yüzde 50’sinin öldüğü, ortalama ölümcül konsantrasyon (LC50) olarak ifade edilmektedir. Analiz sonucu olarak alınan numunelerin sucul ortamlarda yaşayan su canlıları için kısmi riskli olduğu sonucuna varılmıştır" ifadelerine yer verildi.

 

FARELERİ DE ÖLDÜRMÜŞ
Bölgeden alınan numunelerle ilgili Gen Mühendisliği Biyoteknolojosi Enstitüsü'nün yaptığı analiz sonuçları da şu şekilde vurgulandı: "Farelere laboratuar ortamında doz uygulanmış ve yedirildikten sonra 40 dakika içinde ölmüştür. Yedikten sonra ölüme kadar solunum hacimlerinde artma, zor nefes alma, bronkospasmik tablo, hipoksi, extrmitelerde ve kıllı deride siyoniz, pilor ereksiyon, kontrolsüz ve refleksif hareketler, toplam akciğer kapasitelerinde zorlanma semptomlar göstermiştir. Vücut ağırlığına göre verilen miktarda ise, 14 gün boyunca izlenmiş gözlemlerde deride, kıllarda, gözde mukoz membranda solunum, dolaşım, otonom ve merkezi sinir sisteminde somatomotor aktivite ve davranış paternindeki değişmeleri içermektedir. Gözlemlerde özellikle, titreme konvülsiyon, salya salgılanması, diaire, uyuklama, uyku ve koma gibi durumlara dikkat edilmiştir. Yöntemde 14 gün boyunca gözlemlendikten sonra yapılan otopside hayvanın karaciğer ve böbrekte hiperemi olduğu tespit edilmiştir."

'KAÇAK AV' HABERİYLE GÜNDEME GELDİ
Geçtiğimiz yıl "yasak geyik avı" haberleri ve avladığı kızıl geyiğin boynuzlarını tutarak sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafıyla gündeme gelen Hamdi Sarıca, kaçak avlanmasının söz konusu olmadığını, geyiği 12 bin lira karşılığında vurduğunu savunmuştu. Hamdi Sarıca sosyal medya hesabından paylaştığı, ağa kıyafetleri içinde siyasetin ünlüleriyle ve uzun menzilli silahlarıyla çektirdiği fotoğraflarla da tanınan bir isim.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: