Antalya
29.12.2018
A
ÇEVRE , GÜNCEL , SAĞLIK
Mermer ocakları teleskopların ömrünü kısalttı  
Mermer ocakları teleskopların  ömrünü kısalttı  

Saklıkent Kayak Merkezi'nin de bulunduğu alandaki mermer ocaklarının yaydığı toz nedeniyle ABD, Rusya, Japonya gibi ülkelerle ortak uzay gözlemlerinin yapıldığı TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki milyonlarca dolar değerindeki teleskopların aynalarını yıkama süresinin, 5 yıldan 2 yıla indiği açıklandı

 

Saklıkent Koordinasyon Toplantısı'nın 2'ncisi, Saklıkent Kayak Merkezi'nde yapıldı. Vali Münir Karaloğlu başkanlığındaki toplantıya kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri katıldı. Toplantıda kayak merkezi bölgesinde faaliyet gösteren mermer ocaklarının kayak turizmi, bölgenin doğal yapısı ve iklimi, TÜBİTAK Gözlemevi'nin gökyüzü gözlemleri ve teleskoplarına, bölge halkının sağlığına ciddi etkileri konuşuldu. Geçen yılki toplantıda gündeme gelen mermer ocaklarıyla ilgili oluşturulan koordinasyon kurulunun yaptığı incelemelerde ise tamamının da ruhsat alanlarının dışına izinsiz çıktığı tespit edildi. Saklıkent'e geçen yıl 37 bin olan ziyaretçi sayısının ise bu yıl 197 bine yükseldiği açıklandı.

50 KİLOMETREDE HEM DENİZ HEM KAYAK

Antalya'nın 12 ay sürdürülebilirlik turizm kapsamında Saklıkent'in hem kayak hem de yayla turizmiyle çok değerli olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, Saklıkent'in sorunlarıyla ilgili toplantıda alınan kararların ardından ilgili kurum ve kuruluşların üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı. Antalya merkezde çok güzel bir hava olduğunu, yurt dışından gelen misafirlerin denize girebildiğine dikkat çeken Vali Karaloğlu, “Ama biz 2 bin 200 rakımda eksi 3 derecede bir kayak merkezindeyiz ve burası Antalya'ya 50 kilometre uzaklıkta. Bu büyük bir nimet. Biz bu nimetin kıymetini bilemezsek Allah bunun hesabını bizden sorar" dedi.

 

 

BÖLGEDE KANSER VAKALARI ARTTI

Mermer ocaklarının TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin gökyüzü araştırmalarına zarar verdiğine de dikkat çeken Emin Altıner, “Bölgedeki kanser vakalarının arttığı, bölgedeki su kaynaklarına zarar verdiği de raporlarla belirlendi. Bölgedeki bir su kaynağı 5 km çevresi koruma altında olmasına rağmen bu ocaklar işlevlerine maalesef devam etmekteler. Bu sorun sadece Saklıkent'in değil Antalya'nın sorunudur. Doğa ve insan sağlığına zarar veren ocaklarla mücadeleyi hep beraber yapmamız gerekiyor. Bir köylü kadınımız mermer tozundan kanser oldu" dedi.

TELESKOPLARIN ÖMRÜNÜ DE KISALTIYOR

TUBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin gökyüzü gözlemleri ve ABD, Rusya, Japonya gibi ülkelerle ortak uluslararası uzay gözlemlerin yapıldığı milyonlarca değerindeki büyük teleskoplara verdiği zararlar hakkında da TUG Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir bilgi verdi. Teleskopların aynalarının normalde 5 yılda bir yıkandığını belirten Prof. Dr. Özdemir, mermer ocakları nedeniyle bu sürenin önce 3 yıla, bu yıl da 2 yıla kadar indiğini dile getirdi. Prof. Dr. Özdemir, “2 yıl içinde aynalarımızın yansıtıcılığı düştü yani. Bunun en önemli nedeni mermer tozu. Temizlik sonucunda çıkan tozları analiz ettiriyoruz ve gördük ki en baskın ikinci bileşen kalsiyum. kalsiyumda mermer ana maddesi. Birinci bileşen silisyum onun nedenleri başka ama kalsiyumun, mermer tozunun katkısının yüksek olduğunu görüyoruz. Her ne kadar gece çalışmalarını durdurmuş olsalar da teleskop aynalarımızın üzerinde etkisini hala görüyoruz. Ne kadar çok yıkarsak yüzeyindeki kaplaması da o kadar büyük tahrip görüyor, erken tükeniyor yani. Sık yıkamak teleskopların ömrünü kısaltıyor" diye konuştu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: