Antalya
29.12.2018
A
GENEL , EKONOMİ , GÜNCEL
'Ekmeğe zam' tartışması
'Ekmeğe zam' tartışması

ATSO Meclis Toplantısı'nda "ekmeğe zam" konusu tartışıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, ekmek ve diğer unlu mamuller üreticilerinin artan girdi maliyetleri nedeniyle sıkıntı içinde olduğunu belirterek, bu konuda çözüm beklediklerini söyledi. Çetin'in konuşmasının ardından söz alan Kıtır Unlu Mamulleri'nin büyük ortağı ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Totoş, "30'a yakın kişiye istihdam sağlayan bir işletmenin sahibi olarak konuşuyorum. Bu günden sonra ne yapacağımı inanın bilmiyorum. İçim acıyor. Lütfen bu sektörü bitirmeyin" sözlerine yer verdi.  

 

'FIRINCIYI HIRSIZLIĞA SEVK EDİYORSUNUZ'
"Bizler ekmek üretiyor, her gün sofralarınıza veriyoruz. Sofranıza ekmek yetiştirmek için gece gündüz çalışıyoruz, gecesi gündüzü olmayan bir hizmet koluyuz. Sırf enflasyon yükselmesin diye ekmek fiyatlarına bir artış verilmiyor. Her gün sofranıza gelen, halk sağlığını ilgilendiren bir üründen bahsediyoruz" diyen Murat Totoş, "Elektriğe, doğalgaza gelen zamlar, hammaddeye gelen yüzde 60 zam karşısında üretici ne yapacak? Asgari ücret yüzde 26 arttı.  Devletin kendisi yüzde 23,77 vergiye zam yapmasını biliyor. Bize diyor ki, 'Siz zam yapmayacaksınız!' Halk sağlığını bu kadar yakından ilgilendiren 15 yılı geçmiş bir fırının battığı, kapandığı bir noktada, siz hâlâ 'Ben bu ürüne zam vermeyeceğim' diyorsanız ya fırıncıyı hırsızlığa sevk ediyorsunuz ya da ekmeğin kalitesiyle oynatıp halk sağlığıyla oynuyorsunuz. Bu meslek bu kadar sahipsiz değil" diye konuştu.  
'LÜTFEN BU SEKTÖRÜ BİTİRMEYİN!'


"Artık çırak yetiştiremiyoruz. Çırak, 'Para kazanmayan bir işte benim ne işim var' diyor. Kendi fırınımda ben yeri geliyor pişiricilik yapıyorum, yeri geliyor börek pişiriyorum. Antalya'da bu şekilde 300'e yakın işletme var" diyen Totoş, "Kayıt dışıyla mücadele edemiyor, bu konudaki derdimizi anlatamıyoruz. Haksızlığa uğruyoruz, öneride bulunuyoruz, derdimizi anlatamıyoruz. Halci arkadaşlarımızın nasıl ki sıkıntıları varsa, bizim de sıkıntılarımız var. Bir sektörü yok etmek, bir sektörün kapısına kilit vurmak bu kadar kolay olmamalı. 30'a yakın kişiye istihdam sağlayan bir işletmenin sahibi olarak konuşuyorum. Bu günden sonra ne yapacağımı inanın bilmiyorum. İçim acıyor. Lütfen bu sektörü bitirmeyin!" dedi.   Mustafa KOÇ 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: