Antalya
28.12.2018
A
ÇEVRE
İsrafı nasıl önleriz?
İsrafı nasıl önleriz?

İsrafa karşı mücadele eden sivil toplum örgütlerinin yaptığı araştırmalar sonucu günlük yaşamdaki alışkanlıkların değiştirilmesiyle israfın yüzde 50 oranında önleneceği belirlendi.

Bir kişinin günde iki kez birer dakika musluk suyunu açık bırakması yılda 8 ton su israfına yol açtığı tespit edilen araştırmada, 4 kişilik bir ailenin duş süresini 1 dakika azaltmasıyla yıllık 18 ton su tasarruf edeceği açıklandı. İsrafı önlemenin bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğini belirten çevreci sivil toplum örgütleri, kağıt kullanımında geri dönüşüm sağlanması gerektiğinin altını çizerek, “Bir büro elemanı yılda ortalama 81 kg kağıdı çöpe atıyor. Bir ton kullanılmış gazete kağıdı geri kazanıldığında 8 çam ağacının kesilmesinin önlenebileceğini vurguladılar.
DAHA AZ ELEKTRİK
Dünyanın her geçen gün öz kaynaklarının azaldığına dikkati çeken STK üyeleri, günlük yaşamda değiştirilecek 7 alışkanlıkla israfa karşı mücadeleye davet ettiler. İsrafı azaltacak 7 madde şöyle sıralandı: Aydınlanmada tasarruflu ampuller tercih edilmeli. 15 watt enerji tasarruflu bir ampul, 75 watt normal bir ampulden yüzde 80 oranında daha az elektrik harcıyor. Elektrikli araçlar stand-by konumunda bırakılmamalı.
BULAŞIK YIKAMA BEDELİ
Bulaşık makinaları her yıkamada 15 litre su harcıyor. Aynı miktar bulaşığı elde yıkamanın bedeli 35 litreden 200 litreye kadar değişiyor. Binalarda çatı yalıtımı, pencerelerde çift cam kullanımı, mantolama ve verimli ısıtma sistemlerinin kullanımıyla önemli boyutta enerji tasarrufu sağlanabilir. Mutfağın gün ışığıyla aydınlanması, yüzde 15 oranında tasarruf demek. Banyo ve tuvaletler de gün ışığıyla aydınlatılmalı. Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketiyor. Bir saç kurutma makinasının 10 dakika çalışması 60 watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer enerji tüketiyor. Teknolojik eşyaları eski diye değiştirmeyin.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: