Antalya
27.12.2018
A
ÇEVRE
Kruvaziyer Liman’da karar bekleniyor
Kruvaziyer Liman’da karar bekleniyor

Lara’da yapımı planlanan kruvaziyer limanın iptali için açılan davanın karar duruşması yapıldı. Jeoloji Mühendisleri ve Mimarlar Odası’nın açtığı dava ile ilgili karar 1 ay içinde açıklanacak.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Lara’da yapmayı planladığı kruvaziyer liman projesinin iptali için yapılan itirazın karar duruşması, Antalya 3. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Davayı açan Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi adına avukatlar Tuncay Koç ve Sevda Mesci ile Orkun Murat Murtalı’nın hazır bulunduğu davaya, davalı Büyükşehir Belediyesi’nin avukatları da katıldı.
RAPORLARDAKİ EKSİKLİKLER
Dava hakkında bilgi veren avukat Tuncay Koç, Lara’daki kruvaziyer liman ve arka bölümünde yapımı planlanan otel ve AVM projesinin iptali için açtıkları davada karar duruşması yapıldığını söyledi. Bilirkişi ve ÇED raporundaki eksiklikleri anlattıklarını belirten Koç, “Dalga ölçümlenmesinin sadece tek yerden yapıldığını, projenin bu haliyle geçerse Lara Plajı’nda erozyona neden olacağını anlattık. Bu erozyona engel olmak için kumulların taşınması gerekiyor ve bu çok maliyetli. Bu maliyeti kimin üstleneceği ile ilgili bir görüş yok. Yine bilirkişi raporunda belirtildiği gibi, bölgedeki artıştan körfez kirlenecek” diye konuştu.
PROJENİN RİSKLİ YÖNLERİ
Alanda endemik türler olarak deniz lalesinin olduğunu belirten avukat Tuncay Koç, “Az miktarda da olsa, denize oksijen veren temel bitki olan deniz çayırı var. Amazon ormanları, dünya için ne kadar önemliyse, deniz çayırı da denizler için çok önemli. Türü risk altında olan balık türleri bulunuyor. Yapılacak limanda kazıklı dalgakıran için 350 dönümlük alanın kullanılacağı belirtiliyor. Kazıklı da yapılsa körfez akıntılarını bu inşaat negatif olarak etkiler. Akıntılar doğal yörüngesinden sapar, bunun sonucunda da hem kıyıda erozyona, hem de kirliliğe sebep olur. Bu riskleri dile getirerek böyle bir projede ihtiyaç olmadığını anlattık” dedi.
1 AY İÇİNDE AÇIKLANACAK
Alanya ve Antalya Büyük Liman’da PORTANTALYA isminde iki tane kruvaziyer liman olduğunu belirten Koç, şunları söyledi: “Demre’de bir liman yapımı hâlâ sürüyor. Son yıllarda kruvaziyer turizmde düşüş yaşandığını da göz önünde bulundurarak 4. limana ihtiyaç olmadığını, kamu kaynaklarının israf edilmemesi gerektiğini anlattık. Ayrıca halkın kullandığı Lara Birlik’in 2 kilometrelik bölümünün bu projeye kurban edilmemesi gerektiğini belirttik ve projenin iptal edilmesi gerektiğini anlattık. Karşı taraf da, projenin ne kadar mükemmel ve faydalı olacağını anlattı. Sonucu 1 ay içinde mahkemeden alacağız”.
Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: