Antalya
26.12.2018
A
GENEL
Et ve sütün geleceği tehlikede
Et ve sütün geleceği tehlikede

Et ve süt fiyatlarının üreticiyi zor durumda bıraktığını ve iki yıla kadar büyük çiftliklerin yüzde 70’inin kapanmış olabileceğini belirten Antalya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Hüseyin Simav, ”Küçük üretici üretimden soğutulursa et ve sütün geleceği tehlikeye girer” dedi

 

Antalya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Hüseyin Simav, Antalya’da et ve süt üreticisinin yaşadığı sıkıntıya dikkat çekti. Simav, süt üreticilerinin Ulusal Süt Konseyi (UST) tarafından açıklanan 1.70 lira çiğ süt referans fiyatından satış yapamadığını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 'üreticinin eline 1.70 liranın altında para geçmeyecek' denildiğini bildiren Simav, süt sektöründe sürdürülebilir bir fiyat mekanizmasının kurulamadığını kaydetti.

PRİM DESTEĞİNİN KARŞILIĞI YOK

Tarım Bakanlığı’nın 10 kuruş olan süt prim desteğini 25 kuruşa çıkarmasının üreticide karşılığı olmadığını savunan Simav, şöyle konuştu: “1 Ocak 2019 ile 31 Mart aralığında devlet 15 kuruş daha artıracak. Devlet teşvikleri zamanında gelmiyor. Üreticinin sıkıntısına çözüm üretmiyor. Zaten verilen 15 kuruşu maliyetler fazlasıyla götürdü. Verilen 15 kuruşu üreticiler olarak çok önceden yem fiyatı olarak kaybettik. Geçici olarak destek yapılacak sadece”.  

ÜRETİCİ MEZBAHADA PAZAR BULAMIYOR

Yem fiyatlarının ve diğer girdi maliyetlerinin üreticiyi olumsuz etkilediğini ifade eden Simav, üreticinin kazanmadığına dikkat çekti. Bazı süt üreticinin süt üretmek yerine hayvanlarını kesime vermek istediğini ancak kesimhanelerde et stoklarının bahanesi ile kesim için uzun süre verildiğini de sözlerine ekleyen Simav, üreticinin mezbahada da pazar bulunmadığının altını çizdi. Simav, “Et ithalatı nedeniyle kesimde de sorunla karşılaşıyoruz. Et ve süt kurumu 20 bin baş kesime gelen hayvan fazlası olduğunu söylüyor. Hayvan kesimi için 8- 9 ay sonrasına gün veriyor. Et ve süt üreticisi bakanlığının uygulamalarından kaynaklanan sorunları yaşıyor. Et ithalatını durdur” dedi.

BÜYÜK ÇİFTÇİKLERİN YÜZDE 70’İ KAPANIR

Yeni süt üreticilerinin sektörün durumuna dayanamayarak üretimden vazgeçtiğini belirten Simav, “Birkaç ay önce kaliteli süt üreten bir firma vardı; bir yıl içerisinde iflas etti. Sıfırdan başlayan üretici ciddi sorunlar yaşıyor. Ama tecrübeli üretici de dayanmaya çalışıyor. Buda uzun sürmez. Et ve süt fiyatları böyle devam ederse en fazla iki yıl sonra büyük çiftliklerin yüzde 70’i kapanmış olur. Yakın zamanda Denizli merkezli AYNET konkordato istedi. Eğer bakanlık küçük aile işletmelerini de soğutursa gelecekte Türkiye’de et ve sütün geleceği tehlike altında.” diye konuştu.

YÖRÜKOĞLU VE EKİCİ’NİN VADELERİ

Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında bulunan Ekici Peynir ile Yörükoğlu markasının da sıkıntı yaşadığını belirten Simav, “Birlik olarak iki hafta önce iki firma ile yıllık satış sözleşmesini yeniledik. Vadelerini uzattık. Normalde içinde bulunduğumuz ayın süt bedelini tabip eden ayın 20 ile sonuna kadar ödeniyordu. Biz bu süreyi 60 ile 90 güne çıkardık. Firmalara biraz daha ödeme kolaylığı sağlama açısından böyle bir karar aldık. Fiyatlar böyle giderse tatil yaparız diyerek aba altından sopa gösteriyorlar. Biz de mecburen sütümüzü almazlar diye bu şekilde davranıyoruz” dedi.

EKİCİ VE YÖRÜKOĞLU’NA 550 TON SÜT

Ekici ve Yörükoğlu’nun günlük 700 ton civarında süt alımı yaptığını ancak bunun 150 tonunu Antalyalı üreticiden karşıladığını belirten Hüseyin Simav, “ Kalan 550 tonunun Denizli, Aydın, İzmir, Burdur’dan temin ediyorlar” dedi.  Müzeyyen YÜCE

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: