Antalya
25.12.2018
A
GENEL , EKONOMİ , GÜNCEL
Sahte diplomalı ’mühendisler’ çoğaldı
 Sahte diplomalı ’mühendisler’ çoğaldı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Şube Başkanı İlhan Metin, iş başvurularında sahte diploma krizinin arttığını belirterek, “Sorunun çözümü için mühendislerin ilgili odaya kayıt olma zorunluluğu getirilmeli" dedi

 

Antalya'da 8 yıl önce Kamu Personel Seçme Sınavı'nı(KPSS) kazanıp Antalya Su ve Atıksu İdaresi(ASAT) Genel Müdürlüğü'nde elektrik mühendisi olarak işe başlayan İsmail Mehmet Aydın'ın, sahte diplomayla sınava girdiği ortaya çıktı. Aydın, 7 yıl 3 ay hapis ve 930 bin 500 TL para cezasına çarptırıldı. Haberin yayılmasıyla konuyla ilgili açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Metin, olayın kendilerini kaygılandırdığını söyledi.

YETKİ VE HAK GASPI

Mühendislik yetkisi ve hak gaspı anlamına gelen sahte diploma ile faaliyet yürütülmesinin, kamuya çok ciddi ve telafisi mümkün olmayan sorunlar getirdiğinin altını çizen Metin, denetim sisteminin zafiyete düştüğünü ifade etti. Bu nedenle mesleki faaliyette bulunmaya haiz olmayan mühendislerin çoğaldığını belirten İlhan Metin, “Bu kapsamda kamu yararının gözetilmesi, mühendis meslektaşlarımızın yetki ve haklarının korunabilmesi için; bütün mühendislerin odalara kayıtlarının yaptırılmasına, üniversitelerin mezun listelerini her yıl düzenli olarak odalara iletmesine, YÖK‘ün denklik belgelerini ciddiyetle ele almasına, vatandaşların bu konularda dikkatli olmalarına gereksinim vardır” diye konuştu.

İŞ BAŞVURULARIN SAHTE DİPLAMA KRİZİ

Elektrik Mühendisleri Odası’nın, kamu yararı gözeten bir meslek odası olduğunu işaret eden Metin, “Son zamanlarda iş başvurularında sahte diploma kullanıldığı yönünde bilgiler artmaktadır. Kurum ve kuruluşların bu yönden mağdur olmaması, hukuki ve mali yönden zarar görmemesi için iş başvurusuna gelen veya işe alınacak mühendisten mutlaka oda sicil kaydı ve yetki aldığı tüm belgeleri istemeleri gerekmektedir” dedi. Metin, meslek odalarının çalışma esaslarını belirleyen kanun ve yönetmeliklerde yapılan değişikliklerin, üye-meslek odası bağının kopmasına neden olacağını ve bunun zafiyet doğuracağını kaydetti.

SAHTEKARLARA GÖZ YUMMAYACAĞIZ

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak toplumu tehdit eden sahtekarlıklara göz yummayacaklarını ifade eden İlhan Metin, “Meslek odaları, toplumsal sorumluluğu gereği mesleki uygulamaların niteliğini yükseltmek amacıyla üyelerinin sicilini tutmakta, üyeler tarafından gerçekleştirilen mesleki faaliyetleri kayıt altında bulundurmakta, bir mühendisin iş yapabilme kapasitesini gözetmekte yapı üretim sürecinin kanayan yarası olarak kabul edilen “imzacılığın” önüne geçmeye, üyelerinin ayıplı, kusurlu iş yapmasını önlemeye, sahte mühendisliğin önü alınmaya çalışmaktadır” dedi. Müzeyyen YÜCE

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: