Antalya
25.12.2018
A

 

Atıl durumdaki EXPO 2016 Alanı’nın nasıl değerlendirileceğine dair sürekli yeni fikirler üretiliyor. Konyaaltı Caddesi üzerinde yer alan müzenin EXPO alanına taşınması da bu önerilerden biri. Yazının başında bu konudaki fikrimi söyleyeyim: Hayır.  Kesinlikle hayır. Neden hayır dediğimizi açalım. Dünyanın en zengin koleksiyonu bünyesinde barındıran müze, şuanda bile yeteri ilgiyi görmüyor. Şehir merkezinde olmasına, ulaşım sorunu yaşanmamasına hatta ve hatta hemen karşısında mavi Akdeniz manzarası bulunmasına rağmen ziyaretçi sayısı tatminkar değil. Şehir merkezindeyken dahi yeteri ilgiyi görmeyen müzenin kent merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzağa taşınmasının ne müzeye, ne de EXPO alanına bir faydası dokunmaz. Hatta az olan ziyaretçi sayısı erir gider.

Antalya’nın emekli kenti, kültür sanat kenti olduğunu da unutmayalım. Şehir merkezinde kültür sanat alanları çoğalmalı; örneğin Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın şehrin göbeğindeki eski binası Antalya Kültür Sanat oldu, çok da güzel oldu. Bazen yolum düşünce önünden geçerken sergi varsa girip geziyorum.  Kültür sanat merkezlerinin ulaşılabilir olması önemli. Şimdi hal böyleyken, 20 kilometre uzaklıktaki müzeye gidip, tarihi eserlere kim bakacak?

Sonuçta Antalya, İstanbul gibi metropol şehri değil. Antalya’da müzeyi taşıyacaksanız öncelikle yeni adresindeki yapılaşmaya, sosyal donatılara bakmanız gerekir. EXPO 2016 dediğimiz yerin etrafı tarım arazilerinin olduğu kırsal alan. Albenisi yok.  Yani oraya giden sadece müzeyi görmeye gidecek!

Bu konuda başka bir gelişmeyi ATSO Başkanı Davut Çetin paylaştı. Çetin, müzenin mevcut arazisinin büyütülmesi için çalışma yaptıklarını, bölgedeki kamu arazilerinin müzeye devredilmesi için öneri hazırladıklarını fakat Karayolları’nın kendine ait araziyi vermeyeceğini dair yaz gönderdiğini paylaştı.

Komik, gerçekten komik. Şehrin en güzel yerini zapt eden Karayolları, arazisini neden müzeye vermiyor? İkisi de kamu kurumu, iki arazi de devletin arazisi. O halde bu iş kurumlara bırakmamalı. Devlet projelerini himayesine alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada da devreye girsin. Müzeyi himayesine alsın. Karayolları başta olmak üzere bölgedeki kamu arazileri müze ile birleştirilsin, ortaya kocaman bir müze alanı çıksın, yer sıkıntısından dolayı yıllardır depoda bekletilen tarihi eserler gün yüzüne çıksın, Atatürk Parkı, müze ve Konyaaltı sahili üçlemesi ile kent merkezinde devasa bir kültür sanat-eğlence ortamı oluşsun. Güzel olmaz mı?

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok