Antalya
24.12.2018
A
ADLİYE , SAĞLIK
Sağlıkta dönüşüm: Şiddet
Sağlıkta dönüşüm: Şiddet

Sağlıkta dönüşüm: Şiddet 

 

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gece nöbeti esnasında zorunlu tıbbi uygulama yaptığı sırada hasta yakınlarının saldırısına uğrayan yoğun bakımda görevli Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu için Antalya Tabip Odası, basın açıklaması düzenledi. Tabip Odası’nda düzenlenen basın açıklamasına Aile Hekimleri Derneği’nin yanı sıra birçok meslek örgütü katıldı.

TABİP ODASI SALDIRIYI KINADI

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakım ünitesinde tedavi gören İsmail Ç.’nin 21 Aralık gecesi hayatını kaybetmesi hasta yakınlarını çileden çıkardı. Şifre ile açılan yoğun bakım ünitesindeki sürgülü kapıyı zorlayarak içeri giren kadınlar, babalarının ölmesinde sorumluluğu bulunduğunu iddia ettikleri doktor ve hemşirelere saldırdı. Yoğun bakımda görevli doktor Fahri Dorukhan Celepoğlu’na tokat atan kadınlar, bir hemşirenin kolunu ısırarak, bir hemşirenin de beyaz kod vereceği esnada saçından tutup kafasını yere vurarak darp etti. Saldırıya uğrayan doktor ve 3 hemşire güvenlik görevlilerinin gelmesi ile yoğun bakım ünitesinden çıkarılan hasta yakınları hakkında şikâyetçi oldu.

DİĞER HASTALARIN CANLARI

Sağlıkta şiddetin son dönemde önüne geçilemeyecek düzeyde artığına dikkat çeken Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, şiddete uğrayan Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu ve avukatı Onur Bilge Özdemir ile ortak bir basın açıklaması yaptı. Saldırganların şifre ile açılan sürgülü kapıyı zorlayarak yoğun bakıma girdiğini ve burada doktor ve hemşirelere saldırdıklarına dikkat çeken Şahin, o esnada yoğun bakımda tedavi gören diğer hastaların da hayatının tehlikeye atıldığını vurguladı.

CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI

Yarım saate yakın fiziksel ve sözel şiddetin devam ettiğini ifade eden Şahin, “Bir çalışan, uğradığı şiddetin etkisiyle bayılmıştır. Bu şiddet güvenlik görevlileri gelinceye kadar devam etmiştir. Orada saldırıya uğrayan sadece o hekim ve sağlık çalışanları değildi. Ülkedeki tüm hekimler ve sağlık çalışanları saldırıya uğramıştır. Saldırıyı kınıyoruz. Ölüme varan saldırılara önlem alınmalı. Sağlık çalışanlarının can güvenliği sağlanmalı ve yasal düzenlemeler yapılmalıdır” diye konuştu.

BEYAZ KOD İŞLEVSİZLEŞTİ

Aile Hekimleri Derneği Başkanı  Tayyar Asrık da saldırıyı kınadıklarını ifade etti. Beyaz kod uygulamasının işlevsizleştiğine dikkat çeken Asrık, daha hızlı çözümlerin bulunması gerektiğini söyledi. Asrık, sağlıkta şiddetin giderek artığını ve bu duruma yasal önlemler alınmasının gerekliliğini işaret etti. Dr. Celepoğlu'nun avukatı Onur Bilge Özdemir ise, müvekkilinin 8 aylık bir doktor olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir travma yaşıyor. Saldırıya uğrayan sağlık çalışanları şu an bu tramvayı atlatmaya çalışıyor. Bu saldırı, müvekkilim şahsında tüm doktorların önlüğüne yöneliktir, gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz" dedi. MÜZEYYEN YÜCE

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: