Antalya
18.12.2018
A
GENEL
Bu bir işaret
Bu bir işaret

İnşaat Mühendisleri Odası  (İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı Boğaçay'da şiddetli yağış nedeniyle gündeme gelen taşmayı değerlendirerek, "Bu bir işarettir" dedi.

"Taşmaya neden olan yağmur için 'Uzun yıllar ortalamasına göre şiddetli bir yağış olduğunu söyleyebilsek de Antalya tarihine baktığımız zaman aşırı şiddette bir yağış olduğunu söyleyemeyiz' diyen Mustafa Balcı,  "Ona rağmen, debide ciddi bir artış, dolayısıyla su kotunda yükselme olmuş. Bunu bir işaret olarak algılamak lazım" diye konuştu.

 

SAHİL EROZYONUNA YOL AÇACAKTIR

"Boğaçay'da taşkın korumayı İnşaat Mühendisleri Odası olarak selin çevreye zarar vermemesi için biz her zaman destekliyoruz. Şu ana kadar yapılan seddelerin, çakılan kazıkların, imal edilen betonarme perdelerin gerekliliğinden yana hiç bir şüphemiz yok" diyen Balcı, "Fakat, deniz suyunun içeriye alınması, Boğaçay'ın ağzının derinleştirilmesi, mutat defalarda dile getirdiğimiz gibi, sahil erozyonuna yol açacak bir çalışmadır.  Çünkü deniz suyunun derinleştirilmesi o sedimentin, Boğaçay'ın akıntısıyla gelen malzemelerin, direkt denize erişmesini engelleyecektir" ifadelerine yer verdi.    

 

DOĞAYLA OYUN OYNANMAZ

Kendilerine orada biriken malzemenin taşımayla sahile götürüleceğinin aktarıldığını belirten Balcı, "Bize göre bunun sürdürülebilirliği yoktur. Ayıca bunu maliyetli bir işlem olarak görmekteyiz. Her zaman söylendiği gibi doğayla oyun olmaz; doğanın dengesini bozmamamız gerekiyor. Doğa kendi dengesini kendisi kuruyor. Ne zaman insanoğlu doğaya müdahale etti; maalesef bunun sonuçlarını acı bir şekilde görüyoruz. Onun için burada da doğanın dengesiyle daha fazla oynamamamız gerekiyor" dedi.  

 

EN BÜYÜK KURKUMUZ EROZYON

"Yapılan peyzaj çalışmaları her ne kadar göze hoş gelse de muhtemelen her yıl bunların yenilenmesi gerekecektir. Antalya ve Antalyalılara ciddi bir maliyet getirecektir. Bugün az bir yağmurda birinci kot aşılmış; oradaki maliyetlerin, dikilen bitkilerin bir bölümü suya karışmıştır. Yarın, şiddetli bir yağmurda bunun ikinci seddesi olacaktır. Çünkü su her sene bazı bölümleri söküp alacaktır" diyen Mustafa Balcı,  "Dolayısıyla burayı bitkilendirmek yerine belki gezinti yollarının, insanların dolaşabileceği çeşitli platformların yer aldığı, daha basit çözümler üretilebilir. Bildiğimiz kadarıyla şu anda da bununla ilgili bir iki çalışma var. Esasında hiç oynamasaydık çok daha iyi olurdu. Bizim en büyük korkumuz Konyaaltı Sahili'nin erozyona uğraması" diye konuştu.

 

YANLIŞTAN DÖNMEK ERDEMDİR

"Konyaaltı Sahili'nde yapılması düşünülen butik marinanın, özellikle 1,2 kilometrelik sahilden vatandaşların yararlanmasını engelleyeceği ve maliyetinin çok fazla olacağı noktasında  ciddi tereddütlerimiz var" diyen Balcı şöyle konuştu: "Antalya'nın butik bir marinaya ne kadar ihtiyacı var, ne kadar yok, bu da tartışılır. Genelde baktığınız zaman marinalar daha fazla koyları olan, yat güzergâhlarının daha fazla olduğu yerlerde tercih edilir. Burada bir marina yapılmasının kamu yararı ile hiç bir alakası yoktur. Dolayısıyla marina yapımından da bir an evvel vazgeçilmelidir. Şu anda gündemde olduğunu biliyoruz; ama yanlıştan dönmenin de bir erdem olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede olması gerekeni bizi yönetenlerin yapacağını düşünüp, bundan vazgeçeceklerini umuyoruz."  Mustafa KOÇ  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: