Antalya
17.12.2018
A
GENEL , POLİTİKA
Asıl teşekkür meslek odalarına
Asıl teşekkür meslek odalarına

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la yaptığı görüşme sonrası 100. Yıl’daki 40 bin metre karelik alanın millet bahçesi olacağını açıklayan Menderes Türel’e avukat Tuncay Koç’tan cevap geldi: “Meslek odaları dava açmasa bölge ticari alan olacaktı. Bu nedenle meslek odalarına teşekkür edilmeli”.

ÇEŞİTLİ temaslarda bulunmak için Antalya’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i makamında ziyaret etti. Basına kapalı olarak yapılan görüşmeden Antalya için önemli bir karar çıktı. Bakan Kurum’la yapılan görüşmenin detaylarını paylaşan Başkan Türel, 100. Yıl’daki 40 bin metrekarelik alanın Büyükşehir’e bedelsiz olarak tahsis edileceğini açıkladı.

YENİ MİLLET BAHÇESİ

Kararın Antalya için çok büyük bir önem taşıdığına vurgu yapan Türel, “Bakanımızın ziyareti Antalya için son derece hayırlı bir kararın alınmasına vesile oldu. 100. Yıl’daki 473 milyon TL değerindeki alan belediyemize devredilip park alanı olarak planlanacak. Biz bu alanı Işıklar’daki projenin bir benzeri (Millet Bahçesi) olarak projelendireceğiz. Yani orada inşaat yoğunluğu değil, kentimizin doğal yapısına, turizm niteliğine uygun bir alan oluşturacağız. Milletimize hayırlı olsun” dedi.

ÇEVRE HASSASİYETİ

Alınan kararın çevre adına önemine dikkat çeken Başkan Türel, şöyle devam etti: “Bu tahsis bizi kelimelerle ifade edilemeyecek kadar mutlu etti. Bakanımız bu konudaki tasarrufu çevreye verdiği önemi bir kez daha kanıtlamış oldu. Bedelsiz olarak aldığımız bu tahsisi en iyi şekilde projelendirip halkımızın hizmetine sunacağız. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Çevre Bakanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” (DHA)

Kutu kutu

Teşekkürün büyüğü meslek odalarına

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, 100.Yıl ile ilgili açıklamalarına cevap veren avukat Tuncay Koç, 100. Yıl’daki 40 bin metre karelik alanın meslek odalarının girişimi sayesinde park olduğun söyledi. Koç açıklamasında şöyle konuştu: “Antalya Devlet hastanesi ile Falez Otel karşısında bulunan 40 dönümlük alan için TOKİ'nin hazırlayıp Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın onayladığı, 12 katlık ticari alana izin veren imar planları iptal edilmişti. Buna ilişkin haberler daha önce çıkmış, biz de 23 Kasım tarihli paylaşımımızda konuyla ilgili bilgi vermiştik.  Dün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alanın bedelsiz olarak Büyükşehir Belediyesine tahsis edildiğini duyurmuş. Belediye buraya “Millet Bahçesi” (yani park) yapacakmış. Olumlu gelişme, çok sevindirici…” 

 

ASIL TEŞKKÜR STK’LARA
“Bu vesileyle Türel, Sayın Bakan’a ve Cumhurbaşkanı’na bolca teşekkür etmiş. Yalnız unutulan ayrıntılar var… Eskiden amatör spor alanları olan yerin imar planlarını değiştirerek kamu alanından çıkaran, trafik yoğunluğunu artıracak planları yapan, devlet hastanesinin tam karşısına gürültüyü ve yapılaşmayı artıracak 1,5 emsalle inşaata izin veren de aynı Bakanlıktı. 
Konu ile ilgili davalar olmasaydı bu alan park ya da “Millet Bahçesi” de olmayacaktı. TOKİ’nin bir an önce inşaatın başlaması için ihaleyi aşan firmayı sıkıştırdığını da biliyoruz. Bu nedenle teşekkürün büyüğünü meslek odaları hak etmektedir. Üstelik burada kolektif bir çaba var. Planların askıya çıktığını takip eden ve davaya emek harcayan başta Mimarlar Odası danışmanı Recep Sönmez, davayı her aşamada takip eden koordinasyonu sağlayan dosyaya emek veren meslektaşım Sevda Mesci, Mimarlar Odası Başkanı özge Köksal, davaya Baro’yla birlikte şahsı adına da katılan Polat Balkan, Muratpaşa Belediyesi adına açılan dava için Başkan Ümit Uysal ve davayı takip eden takip edenKadir Çetinkaya’ya dava sonucunda yaptığı açıklamayla alanın kente kazandırılması yönündekatkı sağlayan İnşaat mühendisleri odası BaşkanıMustafa Balcı’ya teşekkür ederim. 

 

KILDILÇEŞME KALDI


“Tabii bu sürecin seçim öncesine denk gelmesi de Antalyalılar için bir avantaj olmuştur. Böylelikle alanın Millet Bahçesi olmasını iktidar kendi açısından propaganda malzemesi olarak kullanacaktır. Bu konuda da şunu hatırlatayım. 24 Haziran seçimi öncesinde de "Kemer Kındılçeşme kamp alanını halka açıyoruz. Cumhurbaşkanı bu yönde talimat verdi” diye propaganda yapılmıştı. Orada açılan davaları da kazanmıştık. Bu müjdeye rağmen Kındılçeşme’de ihaleyi alan firmayla sorunlar giderilmedi ve Kındılçeşme hâlâ halkın kullanımına açılmadı. Aynısı bu 40 dönümlük alanda da olmasın. Bir an önce kentlinin nefes alabileceği, ağacı, yeşili bol betonu minimumda bir park olsun. O zaman tüm çabalar yerine ulaşmış olur ve herkes teşekkürü hakeder.” (Haber merkezi)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: