Antalya
17.12.2018
A
EKONOMİ , GÜNCEL
Çatı GES’ler DASK gibi zorunlu olmalı
Çatı GES’ler DASK gibi zorunlu olmalı

Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Süzer, yeni yapılacak evlerde DASK gibi güneş enerjisi sistemlerinin de zorunlu olması gerektiğini söyledi.

 

Niğde’de yüzde 100 yerli katkı ile güneş paneli üretimi yapan Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş. (EkoRE) Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Süzer, güneş enerjisi üretiminin artırılmasıyla Türkiye'nin enerji bağımsızlığını yeniden kazanacağını belirtti. Körfez Enerji’nin sorularını yanıtlayan Süzer, şunları söyledi: “Ülkemizde kendi tüketimi için enerji üretimi yapacak yatırımcı sayısı artırılmalı. Sürdürülebilirlik ve enerji bağımsızlığımız için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Kaliforniya’da 3 ay önce bir yasa çıktı. Yasa tamamen yenilenebilir enerji lehine bir gelişme. Yasaya göre güneş paneli olmayan evlere yapı ruhsatı artık verilmeyecek. Yani kendi enerjini kendin üretecek ve tüketeceksin. Bizde de deprem sigortası gibi tüm yeni yapılacak evlerde güneş enerjisi sistemleri zorunlu olmalı. Bunu bir farkındalık hareketi olarak devletin resmiyet kazandırması enerji sektörüne fayda sağlayacaktır”.

BANKALAR ÜRÜN PAKETİ OLUŞTURMALI

Serhan Süzer, yenilenebilir enerji yatırımcıları için talebin yok edildiği bir dönemden geçildiğine dikkati çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Temiz enerji üretimi yapmak isteyen yatırımcılara çeşitli ödeme kolaylıkları sağlanmalı. Birçok yatırımcı maalesef prosedürlere takılıyor ve küstürülüyor. Özellikle şebeke bağlama sürecinde dağıtım firmaları kibarca bu işi yapmayın diyor. Ülkemizde yenilenebilir enerji yatırımlarının önünü açmak adına bankaların ürün paketi oluşturması şart. Panel üreticileri için taksitlendirme kolaylıkları hazırlanmalı. Yatırımcı elektrik faturası öder gibi borcunu ödeyebilmeli”. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: