Antalya
15.12.2018
A
GENEL , GÜNCEL
İHD Antalya’da şube açtı Prof. Dr. Gilgil: “Yakıcı bir ihtiyaçtı”
 İHD Antalya’da şube açtı Prof. Dr. Gilgil: “Yakıcı bir ihtiyaçtı”

İnsan Hakları Derneği(İHD), Antalya’da şube açtı. İHD Antalya’nın kurulmasının yakıcı bir ihtiyaç olarak ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Erdal Gilgil, kentin tüm hak ihlallerinden nasibini aldığını söyledi. Gilgil, “İHD, bu kapsamda etkili bir mücadele verecek” dedi.

 

İnsan Hakları Derneği(İHD), Antalya’da şube açılışı gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Karabayır İş Hanı’nda düzenlenen açılış kokteyline, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in yanı sıra İHD Hapishanelerden ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Necla Şengül, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaparken KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Erdal Gilgil ve STK temsilcileri katıldı.

İHD İÇİN ANTALYA VURGUSU

Açılışta konuşma yapan Eren Keskin, Antalya’da şubeleşmelerinin önemine vurgu yaparak, “Antalya’da yeniden bir şubemizin olması çok sevindirici. Antalya bizim için önemli bir kent. Çünkü hak ihlalleri Türkiye’nin her yerinde devam ediyor. Ben insan hakkı mücadelelerimizi hep ölülerimize olan borcumuz olarak nitelendirdim. Bu nedenle insan hakkı mücadelesini devam ettirmeliyiz. Biz genel merkez olarak Antalya şubenin her zaman yanında olacağız ” ifadelerine yer verdi.

İHD, ANTALYA’DA YAKICI BİR İHTİYAÇ

İHD Antalya Temsilciliği adına konuşan Prof. Dr. Erdal Gilgil, İnsan hakları haftasında, İHD Antalya Temsilciliğinin açılışını yaptıklarını işaret ederek, İHD Antalya’nın kurulmasının yakıcı bir ihtiyaç olarak ortaya çıktığını söyledi. İnsan hakkı ihlallerinden biri olan işkencenin  önemli bir sorun olmaya devam ettiğine dikkat çeken Gilgil, İHD’ye yapılan başvurular ve araştırmalar neticesinde 2017 yılında işkence gördüğünü söyleyen 5 bin 268 kişinin tespit edildiğini kaydetti. Gilgil, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün de rafa kaldırıldığını belirterek, gerek Cumartesi Annelerinin barışçıl eylemine, gerekse üçüncü havalimanı işçilerinin temel insanı çalışma koşullarına ilişkin taleplerine gözaltı ve tutuklamalar ile karşılık verildiğini bildirdi.

ANTALYA KADIN ŞİDDETİNDE İKİNCİ

2018 yılının ilk 7 ayında erkek şiddetine maruz kalan kadınların yüz bine yakın olduğu ve 7 ayda öldürülen kadın sayısının yaklaşık 400’e ulaştığını belirten Erdal Gilgil, 18 ay içerisinde 21 bin 957 çocuğun hamile kaldığı, 21 bin 957 kız çocuğunun ise tecavüze uğradığına ilişkin istatistiklerin 2018 yılına yansıyan resmi rakamlar olduğunu ifade etti. Gilgil, bu kapsamda Antalya’nın da son yıllarda kadın şiddetinde ikinci sırada yer aldığını söyledi.

 

 

LGBTİ+ BİREYLERİN HAK İHLALLERİ

LGBTİ+ bireylerin de başta yaşam haklarının ihlali olmak üzere, her tür şiddete, tüm insan hakları ihlallerine maruz kaldığını vurgulayan Gilgil, “Yetişkin nüfusun % 20-25 ine tekabül eden sayıda vatandaş hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütüldüğü açıklanmıştır. Bu veriler, hak ihlallerinin önlenmesinde önemli bir işlev görmesi beklenen yargının, iktidarın şiddet aracına dönüştürüldüğünün kanıtıdır” dedi. Antalya’nın tüm hak ihlallerinden nasibini aldığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Erdal Gilgil, Antalya’da daha etkili bir şekilde mücadele etmek için İHD’nin kentte kurulduğunu kamuoyuna duyurduklarını kaydetti. MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: