Antalya
12.12.2018
A
POLİTİKA
Destan değil, trajedi
Destan değil, trajedi

Başkan Türel’in bütçe yönetimi ve mali disiplin konusunda destan yazdıkları yönündeki açıklamayı eleştiren CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Şahin, “2019 bütçesinde 522 milyon TL açık var. Gayrimenkul satışı ve borçla dönen bütçe, destan değil trajediyi andırıyor” dedi

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı bütçesinde 522 milyon 950 bin TL açık bulunduğunu belirterek, “Başkan Türel’in, bütçe yönetimi ve mali disiplin konusunda destan yazdıklarını iddia eden Büyükşehir Belediyesi‘nin 2019 yılı gider bütçesi 3 milyar 410 milyon TL, geliri ise 2 milyar 887 milyon 50 bin TL olarak belirlendi. Ortada bir destan değil, trajedi var” dedi.

EN BORÇLU 5. BELEDİYE

Büyükşehir Belediyesi’nin her ay milyonlarca liralık gayrimenkulü satışa çıkardığını belirten Şahin, şunları söyledi: “Sürekli iç ve dış borçlanmaya gidilerek, bütçe hedefi tutturulmaya çalışılıyor. Kolay kredi almakla övündükleri İlbank’ın, Sayıştay raporlarına göre Antalya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu 5. belediyesi konumunda. Büyükşehir Belediyesi’nin toplamda eski parayla 2 Katrilyon 100 Milyar TL borcu bulunmaktadır. Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunun düşük olmasının temel nedenleri, kurumsal kapasitesinin zayıf olması ve bütçe performansının istikrarsızlığıdır”.

GAYRİMENKUL SATIŞI VE BORÇ

Finans yönetimi Fitch’den geçer not alamayan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, gayrimenkul satışları ve borçlarla bütçesini döndürmeye çalıştığını iddia eden Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: “Büyükşehir Belediyesi borç bataklığına saplanmış vaziyetteyken, Tabelacı Başkan mali disiplin konusunda ’destan’ yazdıklarını söylüyorlar. Tabloya baktığımızda ortada bir destan yok, maalesef bir trajedi vardır”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: