Antalya
06.12.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Kadınsız siyaset yarınsızdır
Kadınsız siyaset yarınsızdır

Türk kadınına seçme seçilme hakkının verilişinin 84. yıldönümü anısına CHP Antalya İl Kadın Kolları tarafından "Kadının Mührü Var" adıyla düzenlenen yürüyüş Aydın Kanza Parkı'ndan  başlayıp Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kadınlara seslenen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, "Kadınsız siyaset yarınsızdır. Yarınlar için kotalara sığınmadan yüzde 50 oranında temsiliyet istiyoruz" dedi.

ERKEK EGEMEN SİYASETİ DÖNÜŞTÜRÜNCEYE KADAR...

"Kadınlar artık siyasetin mutfağından çıkıp sofrasına da oturmak istiyor. Yıllar önce kavuştuğu seçme ve seçilme hakkını kullanarak karar mekanizmalarında da yer almak istiyor. Kadının sesi siyasette ne kadar güçlü çıkarsa ülkemizde o kadar özgür olacaktır. Amacı, idealleri, kavgası, derdi olan kadın siyaset yapıyor. Evdeki kadının sözcüsü siyasetteki kadındır" diyen Nilüfer Deveci, "Ülkemizin  geleceği kadınların elindedir. Bu karanlık gidişe biz kadınlar dur diyeceğiz. Ayrıcalık, lütuf istemiyoruz. Eşitlik ve adalet hakkımızı istiyoruz. Geleceğimize sahip çıkıyoruz. Erkek egemen siyaseti dönüştürünceye kadar mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.

YÜZDE 50 TEMSİLİYET İSTİYORUZ

" 1935'te 18 kadın vekille başlayan süreç, 1987'de 6 vekile kadar düşmüştür. Bugün  kadınlar 103 vekille Meclisin ancak yüzde 17'sini teşkil edebilmektedir.  Yerel yönetimlere gelince; bu oran belediye başkanlıklarında yüzde 3, meclis üyeliklerinde yüzde 10 kadardır.  2014 Yerel Seçimlerinde; 30 büyükşehirde 3 kadın, 51 ilde 1 kadın, 919 ilçede 33 kadın belediye başkanı seçilmiştir. Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının üzerinden geçen 84 yıl sonra bugün; sosyal, siyasal ve idari noktalarda temsil gücümüz yeterli olmadığından kadınlarımız mutlu değil" diyen Deveci, "'Kadınlar siyasetin mutfağından sorumlu. Onlar ellerinin hamuru ile her işi yapabilirler. Seçim zamanı kapı kapı dolaşmak, broşür dağıtmak, mitinglerde kalabalığı oluşturmak onların işidir, görevidir. Evleri, sokakları en iyi onlar temizleyebilir' söylemlerinin ötesinde yönetim kademelerinde, temsil noktasında olmak istiyoruz. Hayatın yarısını oluşturan kadınlar olarak 'Kadınsız siyaset yarınsızdır; yarınlar için Antalya'da kadının mührü var' diyoruz. Kotalara sığınmadan  yüzde 50 temsiliyet istiyoruz" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: