Antalya
05.12.2018
A
GÜNCEL , POLİTİKA
O rapor sızdırıldı
O rapor sızdırıldı

CHP heyetinin 26-28 Kasım tarihlerinde Antalya’da yaptığı aday belirleme çalışmasının raporu sızdırıldı. habervarburada@gmail.com sitesinden dağıtılan raporda Büyükşehir ve 19 ilçe için detaylı görüşlere yer veriliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyetinin 26-27-28 Kasım tarihlerinde Antalya’da yaptığı aday belirleme çalışmaları ile ilgili hazırlanan 6 sayfalık rapor, kamuoyuna sızdı. habervarburada@gmail.com adlı mail adresinden servis edilen raporda ilginç tespitler yer alıyor. CHP Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un hazırladığı rapor, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına iletilmişti.

 

61 KURUM İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Kamuoyuna sızdırılan raporda, heyetin birebir ve telefonla görüştüğü adaylar ve adaylık için ismi geçen partililere yer veriliyor. Büyükşehir Belediyesi ve 19 ilçe için tek tek görüş bildirilen raporda, görüşme yapılan 61 oda, dernek ve kamu kurum kuruluşuna tek tek yer verildi. Özel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulan bölgelere heyet üyelerinin bizzat giderek seçmen kitlesi ile görüşmeler yaptığının belirtildiği raporda, diğer siyasi partilerin il başkanları ile de özel görüşmeler yapıldığına yer verildi.

 

BUDAK, TANINIRLIKTA GERİDE

Raporun Büyükşehir ile ilgili bölümünde, adaylık için ismi geçen 3 isim için de ayrı ayrı görüş belirtiliyor. ‘Abi formülü’ olarak barışı sağlayabileceği belirtilen Çetin Osman Budak için, “Alanda tanınırlığı diğer iki adaya nazaran daha geri plandadır” görüşüne yer veriliyor.

 

BÖCEK, ÖRGÜTLE SORUNLU

Adaylar içinde tanınırlığı en yüksek olan ve şehrin batısı ile kırsaldan daha çok oy alacağı iddiasıyla öne çıkan Muhittin Böcek için ise, mevcut il başkanlığı ve yönetimi ile ve ilçe başkanı dışındaki ilçe yöneticileri ve partililerin çoğu ile bağının zayıf olduğu şikayetlerinin yoğun olduğu dile getirildi. “Adaylığı söz konusu olması halinde mutlaka örgütlerin gönlü alınmalı” görüşüne yer verildi.

 

UYSAL’I ÖRGÜT İSTİYOR

Muratpaşa’da çok başarılı ve tanınırlığı olan Ümit Uysal ile ilgili yapılan yorumda ise örgüt genelinde öne çıkan aday olduğu vurgusu yapılarak, “Antalya merkezin ve doğum yeri itibariyle ilin doğu ilçelerinin oyunu daha fazla alacağı iddiası öne çıkmaktadır. Büyükşehir adayı olması durumunda mutlaka diğer ilçe belediye başkanlarının da desteği alınmalıdır” ifadelerine yer verildi.

 

İYİ PARTİ İLE İTTİFAK

AK Parti’nin iktidar gücünü de kullanarak seçimde yoğun bir çalışma yapacağının belirtildiği raporda, Antalya’ya seçim masrafı olarak daha fazla destek verilmesi önerildi. Büyükşehir’i kazanmak için yapılacak ittifaka dikkat çekilen raporda, “Büyükşehir’i kazanabilmenin önemli ayaklarından biri de diğer siyasal partilerle yapılacak aday destekleme görüşmelerinin sağlıklı yürütülmesidir. Bu nedenle İyi Parti ile yapılacak görüşmeler önem arz etmektedir. Oy oranı yüksek olan diğer partilerle de belediye meclis üyeliği üzerinden anlaşılarak desteklerinin alınması sağlanılabilir” tavsiyesinde bulunuluyor.

İLÇELER İÇİN DETAYLI RAPOR

Heyetin ilçeler için hazırladığı raporda ise şu isimler ve görüşler ön plana çıkıyor:

MURATPAŞA: Mevcut Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmaması halinde Muratpaşa İlçesi Belediye Başkanı Adayı olarak gösterilmelidir. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın büyükşehir adayı olarak gösterilmesi halinde;

a-İl Başkanı Ahmet Kumbul, bu ilçeye belediye başkanı adayı olmak istediği talebini heyetimize iletmiştir.

b-Öne çıkan isimler Ömer Melli ve Murat Bulat

AHMET KUMBUL

KONYAALTI: Mevcut Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmaması halinde Konyaaltı İlçesi Belediye Başkanı Adayı olarak gösterilmelidir. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Büyükşehir adayı olarak gösterilmesi halinde Semih Esen ismi tek öne çıkan isimdir.

SEMİH ESEN

DÖŞEMEALTI: Turgay Genç

İBRADI: Serkan Küçükkuru

KEPEZ: Garip Erdoğan (Diğer adaylar Önder Kurnaz ve Devrim  İşbilen belediye meclis üyeliğinde değerlendirilmesi olumlu olur)

AKSU: İsa Yıldırım (İYİ Parti de bu ismin kendilerinden adaylığını istiyor)

FİNİKE: Mustafa Geyikçi

KAŞ: Yusuf Ulaş Akçay

AKSEKİ: Erdoğan Erdoğan

KUMLUCA:             Mustafa Köleoğlu (İsa Güzel Kumlucalı olan vekilin önerisi. İyi Parti son aşama beklenebilir)

KORKUTELİ: Süleyman Memoğlu

ALANYA: İttifak Beklenmeli

SERİK: İttifak Beklenmeli

GÜNDOĞMUŞ: İttifak Beklenmeli

DEMRE: İttifak Beklenmeli

ELMALI: İttifak Beklenmeli

GAZİPAŞA: Eğilim Yoklaması

MANAVGAT: Belirlendi

KEMER: Belirlendi

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: