Antalya
03.12.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Boğaçay projesi Konyaaltı'nı tehdit ediyor
Boğaçay projesi Konyaaltı'nı tehdit ediyor

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, Boğaçay Projesinin, sahilin hızla aşınmasının yolunu açacağını; kent turizmi ve peyzajı için vazgeçilmez nitelikte olan Konyaaltı Plajı için çok ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi. 

 

CHP' Muratpaşa'dan meclis üyeliğine aday adayı olmak için yönetimden istifa eden Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, görev süresinin son gününde yaptığı basın açıklamasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ihale edilen Boğaçay Projesinin, Antalya'nın içme suyu kaynaklarında kirlenmeye neden olacağını, sahilin hızla aşınmasının yolunu açacağını; kent turizmi ve peyzajı için vazgeçilmez nitelikte olan Konyaaltı Plajı için çok ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi. 

'İÇME SULARINDA KİRLENME YARATACAK'

Birinci Etap olarak yapılan ihale çerçevesinde denizden itibaren 1,5 metre kodlu 750 metre kazı yapıldığını; 600 metrelik 2x3x2 metre boyutlu bask yapımlarının bitme aşamasında olduğunu; 47 bin 500 metre fore kazık ve22 bin metre temel iyileştirme fore kazığının çoğu yapıldığını belirten Ali Keleş, "Proje Antalya kentinin içme suyunun karşılanması için son derece önemli olan Boğaçay alüvyon akiferi ve kent turizmi ve peyzajı için vazgeçilmez nitelikte olan Konyaaltı Plajı için çok ciddi tehdit oluşturmaktadır. Projenin uygulanması ile tuzlu su girişimi nedeniyle Boğaçay akiferi ve sondaj kuyuları tuzlanacak, kazılarla yeraltı suyu açığa çıkarılarak kirlenmeye açık hale gelecektir. Taşkınlarla getirdiği malzemeyi Akdeniz'e boşaltarak denizin plaj kumlarını aşındırmasını önleyen Boğaçay'ın sahil ile buluşması engellenerek, sahilin hızla aşınmasının yolu açılmış olacaktır" iddialarına yer verdi.

'SAHİL 500 METRE AZALACAK'

7 kilometresi halka açık 9 kilometrelik Konyaaltı Plajı'nın sadece Antalya halkının değil, yerli ve yabancı turistlerin de uğrak alanlarından biri olan "mavi bayraklı" bir halk plajı olduğuna dikkat çeken Ali Keleş, "Yapılan açıklamalar ve görsel simülasyonlara göre Büyük Liman ile Boğaçay arasına 400 yat kapasiteli yat limanı inşa edilecektir. Bunun sonucunda da Konyaaltı sahili yaklaşık bin 500 metre daha azalacaktır" dedi.

TAŞKINLARA NEDEN OLACAK

"Boğaçay, taşkınlarla getirdiği kum ve çakılı Akdeniz' aktararak kıyı erozyonuna karşı bir denge unsuru olmuş, Konyaaltı Plajı'nın stabil kalmasında önemli bir rol oynamıştır. Ancak Boğaçay membaında uzun yıllardan beri faaliyet gösteren kum-çakıl ocakları nedeniyle denize malzeme akışı azalmış, plajda 28 metre ile 84 metre arasında daralma meydana gelmiştir" diyen Ali Keleş, "Boğaçay yatağının -1,5 kotuna kadar 750 metre kazılması sonrası oluşacak kanal nedeniyle Boğaçayı'nın Konyaaltı sahilini geçerek denize ulaşması engellenecektir. Ayrıca teressubat tutucu yapılarla da plaj yitimi daha da hızlanacak, süreçte Konyaaltı sahilini Antalyalılar ve tüm halklar kaybedecektir. Ayrıca projenin uygulanmaya başlamasıyla taşkınlarla gelen malzeme 750 metre kanalın arkasında rüsubat engelleyiciler tarafından tutulacağı için bu yapıların arkasında birikecek malzeme yatakta daralmaya neden olacak, bunun sonunda da yörede taşkınlara neden olacaktır" diye konuştu.

'PAHALI BİR PROJE'

En az üç aşamadan olacağı söylenen Boğaçay Projesi aynı zamanda çok pahalı bir projedir. Belediyenin proje raporundaki yatırım maliyetleri verilerine göre dere ıslah çalışmaları için 1 milyar 222 milyon dolar, ana direnler için 174 milyon Dolar, tali direnler için 202 milyon dolar yatırım gerektiğini; yağmur suyu altyapısının tahmini harcama bedelinin 100 milyon dolar tutacağını belirten Keleş, "Bu durumda dere ıslahı için 1 milyar 600 milyonun üzerinde bir harcama gerekecektir. Kamu yararı olmayan bunca harcamayı göze alan Büyükşehir Belediyesinin övgü ve gururla anlattığı, tanıttığı Boğaçay Projesi gerçekten 'çılgın' bir projedir" ifadelerini kullandı. JMO Antalya Şube Yönetimi, Boğaçay projesiyle ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlayarak, kitap haline getirdi. Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: