Antalya
30.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
İttifakta ‘Antalya’ açmazı
İttifakta ‘Antalya’ açmazı

İyi Parti ile CHP arasında genel merkez bazında yapılan ittifak görüşmelerinde Antalya’nın da içinde olduğu ‘3 büyükşehir çıkmazı’ yaşandı. Konuyu değerlendiren İyi Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, “Büyükşehir’de aday çıkarabiliriz” derken, CHP İl Başkanı Kumbul, “Büyükşehir’de mutlaka adayımız olacak” diye konuştu

 

CHP ile İYİ Parti arasında 24 Haziran’da kurulan ittifakın, 31 Mart yerel seçimleri özelinde de devam etmesi için genel merkezler düzeyinde görüşmeler devam ediyor. ‘Seçim iş birliği’ adı altında süren görüşmelerde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 3 büyükşehir olan AnkaraMersin ve Antalya’yı istediği ifade ediliyor.

ÜÇ BÜYÜKŞEHİR ÇIKMAZI

Akşener’in 3 büyükşehirde kendi adaylarının desteklenmesi yönünde fikir sunduğu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu fikre sıcak bakmadığı konuşuluyor.  Antalya’da Ak Parti’nin mevcut başkan Menderes Türel ile yola devam edeceğinin açıklanmasının ardından seçim atmosferi de iyice kızıştı. İyi Parti ile CHP arasındaki görüşmelerde ‘3 büyükşehir çıkmazı’ yaşanırken, yerel siyasette yol haritasının belirlenmesi için gözler her iki partinin genel merkezinden gelecek haberde. ‘Seçim iş birliği’ görüşmeleri devam ederken CHP ve İyi Parti il başkanları da genel siyasetin yerele etkisi üzerinden açıklamalarda bulundu.  

 BÜYÜKŞEHİR’DE ADAY ÇIKARABİLİRİZ

Meral Akşener’in Ankara ve Antalya konusunda ısrarcı olduğunu doğrulayan İyi Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, ittifak görüşmeleri kapsamında Antalya’nın masada olduğunu ve Büyükşehir’de aday çıkarma ihtimallerinin bulunduğunu söyledi. Genel merkezden gelecek habere göre Antalya’da yol haritasını çizeceklerini belirten Aydın, ittifak durumunda Büyükşehir Belediyesi dâhil olmak üzere 19 ilçede Ak Parti’nin şansının bulunmadığını kaydetti. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul ile henüz resmi olarak oturup ilçeler bazında görüşme yapmadıklarını söyleyen Aydın, “CHP ile ittifaktan yanayız. Görüşmeler devam ediyor. Bu hafta netleşir diye düşünüyoruz. İttifak olsa da olmasa da hemen çalışmalara başlayacağız” ifadelerine yer verdi.

HASAN SUBAŞI’NA SON NOKTAYI KOYDU

Büyükşehir Belediye adaylığı için genel merkezler düzeyinde karar verileceğine dikkat çeken Aydın, “İlçeler bazında il başkanları olarak bizim görüşlerimiz önemli. Kepez konusunda biz de ısrarcıyız. Kepez sosyolojik açıdan bize daha yakın bir ilçe. Bu konuda Ahmet başkan ile oturup konuşup uzlaşıya varacağımızı düşünüyorum. İyi bir seçim işbirliği ile ittifakın 19 ilçede başarı sağlayacağını düşünüyorum” dedi. İttifak olmaması durumunda Büyükşehir dahil 19 ilçede aday çıkaracaklarını da işaret eden Aydın, ilçelerde gösterecekleri adayların her kesimden oy alabilecek potansiyelde stratejik adaylar olacağını söyledi. Aydın, kamuoyunda İyi Parti’nin Büyükşehir adayı olarak lanse edilen İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı konusuna da son noktayı koydu. Aydın, Subaşı’nın aday olmayacağını, bu yönde bir görüşmenin yaşanmadığını bildirdi.

AKŞENER’İN ZİYARETİ 8 ARALIK’A ERTELENDİ

İyi Parti, Genel Başkan Meral Akşener’in 1 Aralık’ta Alanya ziyareti yapacağını duyurmuştu. Ankara’da yoğun olarak devam eden ittifak görüşmeleri dahilinde Akşener’in Antalya’ya geliş tarihi değiştirildi. Akşener, 8 Aralık’ta Antalya’ya gelerek bir dizi ziyaret yapması bekleniyor.

SAĞIR: ADAY DEĞİLİM

Adı İyi Parti Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak anılan partinin eski il başkanı Avukat Nizamettin Sağır,  sosyal medyada yaptığı açıklama ile  herhangi bir makama aday olmayacağını söyledi. Sağır, "Önümüzdeki Yerel seçimlerde herhangi bir makama aday olmayacağımı aylar öncesinden açıkça ifade etmiştim.
Bu açıklamalarımda, daha genç ve enerji dolu insanların belediye başkanlıklarına talip olmaları gerektiğini de ifade etmiştim.
Sonuç olarak belediye başkanlığına hiç bir şekilde aday olmadığımı; sahipsiz kalmış ve talan edilen Antalya’ya, bir Antalyalı olarak, tecrübe ve bilgilerimle hizmete devam edeceğimi saygıyla ifade ediyorum” dedi.

TABANDA İTTİFAK KURULDU

CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul da ittifak görüşmelerinin devam etmesi nedeniyle Antalya’da henüz yol haritasının belli olmadığını söyledi. Genel seçimlerde İyi Parti ile kurulan ittifakın tabanda devam ettiğine dikkat çeken Kumbul, Antalya’da da ittifakın oluşmasından yana olduklarını belirterek, “İyi Parti ile CHP’nin rahatsızlıkları da talepleri de ortak. Onun için bu ittifak tabanda kurulmuş durumda” dedi. İyi Parti ile ilçeler bazında bir görüşmelerinin olmadığını belirten Kumbul, “Öncelikle genel merkezde İyi Parti’nin Antalya Büyükşehir Belediyesi adayına destek vermesi yönünde ittifakın oluşması lazım” dedi.

CHP BÜYÜKŞEHİR KONUSUNDA NET

CHP’nin Büyükşehir belediyesinde aday çıkarmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Kumbul, İyi Parti ile ilk önce bu konuda anlaşma sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Antalya’da Büyükşehir için en favori partinin CHP olduğunu ifade eden Kumbul, “İttifak ile Büyükşehir’i kazanmak daha rahat olacak. İttifak oluşmasa dahi yapılan anketlerde gördüğümüz kadarıyla Büyükşehir’de CHP  en favori parti” dedi. CHP’de Büyükşehir Belediyesi adayının Muhittin Böcek, Ümit Uysal ve Çetin Osman Budak isimleri üzerinden döndüğünü belirten Kumbul, genel merkezin göstereceği adayın kim olduğuna bakmaksızın il yönetimi olarak destekleyeceklerini söyledi.

BİZİM ADAY SEÇME DURUMUMUZ OLMAZ

Kamuoyunda çıkan “İl yönetimi Muhittin Böcek’i istemiyor” şeklindeki söylemlere de cevap veren Kumbul, “Bizim il olarak fikrimiz, Antalya’yı kim ile kazanabileceksek adayımızın o olmasını talep ettik. Kazandıktan sonra da sosyal demokrat belediyeciliği en iyi uygulayacak, 5 yıl sonraki seçimlerde de devamlılığı olacak, halkın taktirini kazanacak bir adayın olmasını istedik. Ama aday kim olursa olsun hem il yönetimi hem de ilçe başkanlarım olmak üzere sonuna kadar arkasındayız. Bizim aday seçmemiz gibi bir durum söz konusu olamaz” dedi.

İTTİFAKTA ‘KEPEZ’ ANLAŞMAZLIĞI

İttifakın sağlanması durumunda İyi Parti ile masaya oturarak bir yol haritası çizeceklerini ifade eden Kumbul, şunları söyledi:  “Merkez ilçelerde adaylarımız çıkacak. İyi Parti’nin güçlü olduğu, daha fazla oy alabileceği ilçeler var. İlçelerin sosyolojik yapısını da dikkate alarak karar vereceğiz. Özellikle Kepez’in üzerinde duracağız. Ama Kepez’de bizim aday çıkarmama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Kepez ile ilgili duruşumuz net. İyi Parti ile konuşup uzlaşacağımıza inanıyorum. Bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum” MÜZEYYEN YÜCE

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
seçim
YAZAR: