Antalya
30.11.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Subaşı yol çalışmalarını sordu
Subaşı yol çalışmalarını sordu

Antalya bölgesinde bitirilemeyen yol çalışmalarını TBMM gündemine taşıyan İyi Parti Milletvekili Hasan Subaşı, TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada konuyu bir kez daha gündeme taşıdı. Yol çalışmalarının durduğu yönündeki şikayetlerle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın cevaplaması için TBMM Başkanlığı’na önerge sunan Subaşı, önergesinde Finike-Elmalı-Korkuteli yol projesi, Gömbe-Kasaba-Kaş yol projesi, Antalya-Alanya otoyol projesi, Alanya çevre yolu projesi ve Konya-Antalya hızlı tren projelerinin akıbetlerini sordu.  

 

2021'DE BİTECEK

Subaşı'nın önergesini cevaplayan Bakan Cahit Turan,  en çok sorun çıkaran Elmalı - Korkuteli yolunda çalışma başlatıldığını; 159 kilometrelik Antalya-Burdur ayrımı-Kızılkaya-Korkuteli-Elmalı-Finike projesinin 68 kilometrelik kesiminin bölünmüş yol olarak tamamlandığını; Kızılkaya ayrımı-Antalya ve Korkuteli-Elmalı arasında çalışmaların devam ettiğini; yapım çalışmalarının 2021 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini bildirdi. Finike-Kaş Yolunda sadece iyileştirme yapilacağı belirtilen Bakanlık cevabında, “Toplam 46 km uzunluğunda tek yol standardındaki Finike-Kaş güzergahı - Kasaba arasındaki 10 kilometrelik kesim tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Kasaba-Çeşme Köyü mevkii arasındaki 11 kilometrelik kesimde yapım çalışmalarının 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir” denildi.

 

KARGICAK-YEŞILÖZ YOLU

“Alanya Doğu Çevre Yolunun Hasbahçe-Kargıcak arasındaki 15 kilometrelik kesimde çalışmalar devam edilmektedir. Hasbahçe-Dimçayı arasındaki 4 kilometrelik bölüm tamamlanmıştır. Kargıcak-Yeşilöz arasındaki 16,6 km’lik kesim Karayolları Genel Müdürlüğünün yol ağı dışındadır. Bu kesimdeki proje çalışmaları Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır” denilen Bakanlık cevabında, “Antalya-Alanya Otoyolı ön proje çalışmaları tamamlanmış olup ÇED olumlu kararı alınmıştır. 2023 Hedef Otoyol Projelerimiz arasında yer almakta olan söz konusu Antalya-Alanya Otoyolu güzergâhı ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri dikkate alınarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

HIZLI TREN BAŞKA BAHARA

Bakanlığın verdiği cevapta Hızlı tren projesiyle ilgili, “Kayseri-Antalya ve Eskişehir-Antalya Hızlı Tren Projeleri kapsamında etüt proje çalışmaları devam etmekte olup; Kayseri-Antalya Hızlı Tren Projesinin Antalya bağlantısı Kayseri-Konya-Seydişehir-Manavgat-Antalya olarak planlanmıştır. Etüt proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip alternatif finansman modellerine göre yeterli ödeneğin sağlanması durumunda yatırım programına alınması teklif edilecektir” renildi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: