Antalya
29.11.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
Karşılıksız çek patlaması
Karşılıksız çek patlaması

ATB Başkanı Çandır, karşılıksız çekte yüzde 50, çek miktarında ise yüzde 150 artış yaşandığını belirtti. Her stokçuya karaborsacı muamelesi yapılmasının yanlış olduğunu belirten Çandır, tarımsal ürünlerde hastalıkların artmaması için yetkilileri göreve davet etti

 

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Kasım Ayı Meclis Toplantısı, Borsa Meclis Salonu’nda yapıldı. Mecliste bir konuşma yapan ATB Başkanı Ali Çandır, karşılıksız çek ve protestolu senet konusunda bugüne kadar görmedikleri bir tablo ile karşılaştıklarını söyledi. Karşılıksız çek adetinde yüzde 50, karşılıksız çek tutarında ise yüzde 150’lik artış yaşandığını belirten Çandır, “Yani büyük tutarlı çeklerde ödeme zorluğu daha çok yaşandı. Karşılıksız çekte, Ülkemiz ortalama kredi büyümesi yüzde 30 iken kentimizde bu oran yüzde 32 olarak gerçekleşti. Sektörel kredilerde, kentimizde en yüksek büyüme toptan ticarette yüzde 140 ile gerçekleşmiştir. Ziraatte ise yüzde 20’lik bir artış oldu” dedi.

 

HERKES KARABORSACI DEĞİL

Son günlerde gündemde olan soğan stoğu ile ilgili de görüşlerini dile getiren Çandır, tarımsal hasadın 2 ayda yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Hasatla birlikte, ya hasadı doğrudan tüketeceğiz ve sonraki aylarda ithalat yapacağız, ya da gelişmiş ülkelerde olduğu gibi uygun ve yasal koşullarda saklayıp, stoklayıp malların zaman faydasını artıracağız. Çünkü malların zaman faydasını artırdığınızda, yarattığınız katma değer de artar. Stoklama faaliyeti eğer bir manipülasyon ya da rant aracı olarak kullanılıyorsa, yani karaborsacılığa giriyorsa o bir suçtur ve cezası sonuna kadar verilmelidir. Ancak, mallarını her depolayanı karaborsacı ilan edersek tarımı tamamen bitiririz. Sorun baskınlarla çözülemeyecek kadar derindir”.

 

HASTALIKLAR ARTACAK

ATB’de yapılan komite toplantılarında üyelerin, ürün hastalıklarını ve buna bağlı verim ve kalite düşüklüğü sorununu çok sık dile getirmeye başladığını belirten Çandır, sözlerini şöyle tamamladı: “Soğandaki küf, zeytindeki zeytin sineği, domatesteki TUTA, susamda kelebek zararlısı, yer altı sularının çekilmesi gibi çok sayıda sorunla mücadele ediliyor. Başta Tarım ve Orman Müdürlükleri olmak üzere herkesi önlem almaya, yeniden bilgileri ve paylaşımları gözden geçirmeye zorunlu hale getiriyor. Bu konuda karar vericilerin iş işten geçmeden önlem alacağına inanıyorum”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: