Antalya
29.11.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
Bu okulda öğretmenler, sınavlarda sınıftan çıkıyor
Bu okulda öğretmenler,  sınavlarda sınıftan çıkıyor

Kepez ilçesindeki Mobil Ortaokulu'nda sınavlar, öğretmenlerin denetimi olmadan gerçekleştiriliyor. Sınav sırasında öğretmenlerin sınıfa girmediği okuldaki öğrencilerin, kopya çekmediği tespit edildiMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2 hafta önce Antalya'da okul müdürleri ile basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda kaliteli eğitimin nasıl olabileceğine yönelik müdürlerle istişarede bulunan Selçuk, sınav sırasında öğretmenlerin sınıftan çıkmasına yönelik öneride bulundu. Kepez ilçesindeki Mobil Ortaokulu'nun müdürü Esra Sevim, denetimsiz sınav yapabileceğine yönelik teklifi kabul eden iki okul müdüründen biri oldu. Türkiye'de denetimsiz sınavların ilk uygulayıcılarından biri olan Mobil Ortaokulu'nda, öğretmenler sınav kağıtlarını öğrencilere dağıttıktan sonra sınıftan ayrılıyor. Öğrenciler, herhangi bir denetleme olmadan sınav kağıtlarıyla baş başa bırakılıyor. Teneffüs zili çaldığında öğretmenler sınıflara dönerek sınav kağıtlarını topluyor.

AMAÇ, DÜRÜSTLÜK VE DOĞRULUK

Okul Müdürü Esra Sevim, denetimsiz sınavlarla öğrencilere dürüstlük kavramını daha iyi benimsetmek istediklerini söyledi. Öğrencilerinin yetişkin olduklarında doğru bireyler olması için bu sisteme geçtiklerini anlatan Sevim, ilk uygulamaların başarılı geçtiğini söyledi. Sevim, "Birçok güzel şeyin dürüstlükten geçtiğine eminiz. Bunu okul olarak ilke edindik. Bu çocuklar ileride teraziyi tutan el olduklarında, yetki veren bireyler olduklarında dürüstlük ve doğruluk ilkesini benimseyeceklerdir. Bu sınav sistemi verimli ilerliyor. Amacımız dürüstlük ve doğruluğu ilke edinmeleri. Not kaygısı olmayan bir nesil yetiştirmek istiyoruz" dedi.
İlk etapta denetimsiz sınavların kendilerine ütopik geldiğini belirten Sevim, "Çocuklar bu sistemi benimsedi ve gerçekten hiçbiri kopya çekmiyor" diye konuştu.(DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: