Antalya
26.11.2018
A

Bizim büro Güllük'teki Petrol Ofisi'nin karşısında. Ev, Perge Bulvarı'nda. Büronun önündeki duraktan Perge Bulvarı'na otobüs 15 - 20 dakikada gider. Geçtiğimiz hafta pazartesi ya da salıydı. Valilik ya da Emniyet Müdürlüğün, Cumhuriyet Caddesi'ne giden yolu kapatmış. Büronun önünden bindiğimiz otobüs, Güllük Postanesi - Yavuz Özcan Parkı yanındaki kavşaktan "yasaktır" denilip, Konyaaltı Caddesi'ne yönlendirildi. Barbaros Kahvesi - Okulu arasındaki yoldan Yüzüncü Yıl'a çıktık; alt geçide girip Yener Ulusoy Caddesi'ne vardık. Markantalya - İsmet Paşa Caddesi rotasını izleyerek kendi rotamıza, sonra da evimize ulaştık. 15 dakikada başarılabilecek bu işi bir saatte gerçekleştirebildik. Offf'lar, öffff'ler, Puffff'lar, lanet okumalar arasında.

                                                           *****

Valilik ya da Emniyet Müdürlüğü artık hangisiyse, aynı zulmü daha da katmerleşmiş olarak, Cuma akşamı da reva gördü bize. Yüzüncü Yıl - Güllük kavşağından Büyük Postane'nin oraya 20 dakikada ulaştık. Postane'nin oradaki kavşaktan yine Konyaaltı Caddesi'ne kış kışladılar bizi. Güllük - Konyaaltı Caddesi- Yüzüncü Yıl... Aynı "O" harfini bir kez daha çizdik. Kaplumbağa adımlarıyla Eski Otogar'ın oraya vardığımızda saate baktım. 200 bilemediniz 300 metrelik yolu 50 dakikada kat edebilmişiz. Kaplumbağa adımlarıyla Doğu Garajı'na vardığımızda yolculuğumuzda geçen süreyi 1 saat 45 dakika; Perge Bulvarı'na ulaştığımızda 2 saat olarak hesapladım.

                                                           *****

Kaza olur, yangın olur, ölümcül bir durum vardır, çatışma yaşanır, güvenlikle ilgili tehlike vardır; bu tür özel durumlarda önlem olsun diye yol kapatılabilir. 1 Mayıs gibi özel günlerde yürüyüş yapılacaktır; bu tür durumlarda da yolun kapanmasına anlayış gösterilebilir. Sabahın köründe insanlar işe giderken ya da akşamüstü işten dönerken değil tabi ki. Bu tür durumlarda yolun kapatılması gerekiyorsa, yürüyüş izni trafiğin yoğun olmadığı bir saate denk getirilir. Olağanüstü haller dışında hangi amaçla olursa olsun, trafik yoğunluğu açısından birinci sırada olan bir ana arterde, iş çıkış saatleri olan 17.00 - 19.00 arasında yol kapatılmaz.

                                                           *****

Üç gün arayla sözünü ettiğimiz bu kavşağı kapatıp, Çallı Kavşağı'ndan Doğu Garajı'na kadar trafik kuyruğu oluşmasına neden oluyorsanız, bu kentin insanı sizin kent yönetiminize ve yöneticiliğinize saygı duymaz. Bilmem ne bakanı geçecek, iktidar partisinden etkili yetkili zevat geçecek diye, yüz binlerce insan mağdur edilmez. Bunları söylemekle, o kuyruğa toplu ulaşım araçları ya da kendi otomobili içinde takılan on binlerce, yüz binlerce vatandaşın öfke patlamasını dile getirmiş oluyorum. Böyle kent yönetilmez. Lütfen vatandaşınıza karşı bir nebze olsun nezaketli olun!

Paylaş
ETİKETLER:
Yok