Antalya
23.11.2018
A

Eskiye gidelim. İlk başlara. Menderes Türel’in ilk belediye başkanlığı döneminde rüyalarını süsleyen 100. Yıl Spor Alanı’na stadyum ve gökdelen yapma fikrine kadar bir dönelim. Evet, Türel’in rüyasıydı amatör kulüplerin top koşturduğu 100.Yıl’a gökdelen yapmak.  Mahkeme buna ‘Hayır’ demişti. Hatta hatırlarım o dönem iktidara yakın bir gazeteci ağabeyimiz, “Antalya’nın da gökdelen bir simgesi olmalı” diyerek Türel savunuluculuğu yapmıştı. Büyük metropol kentlerle Antalya’yı eşdeğer tutmak ne kadar doğru bilemiyorum.

Gel zaman git zaman 100.Yıl Spor Alanı’nın durumu yılan hikayesine döndü. Ve nihayetinde devasa alan stadyum ve spor salonu karşılığında TOKİ’ye devredildi. Bir de üstüne 40 bin metre karelik alan verildi. Verildi verilmesine de TOKİ’nin orada tam olarak ne yapacağı hiçbir zaman öğrenilemedi. Tek gelen bilgi alanın spor alanından çıkarılıp ticaret ve turizm alanına dönüştürüldüğü oldu.

Meslek odaları ısrarlar bu karara karşı çıktı, davalar açıldı, ama dinleyen olmadı. Ve mahkeme alanın spor alanından ticaret ve turizm alanına çevrilmesini içeren planları iptal etti. Olması gerektiği gibi…  Çünkü sır gibi saklanan projede alandaki inşaat payı, ne kadar bir nüfusa hitap edeceği hep muammada kaldı. Çevresi stadyum, alışveriş merkezi, hastane ile örülü 100. Yıl’ın başı zaten ulaşımla dertte. Maç günleri bölgeye gitmek işkenceye dönüyor. Hal böyleyken bir de oraya daha da çok inşaat yapmak (adını siz koyun: rezidans, otel, AVM, gökdelen) şehrin kalbine hançer saplamaktan başka bir şey olmazdı.

Neyse ki mahkeme o planları iptal etti. Peki şimdi ne olacak peki? Çok basit, kamu yararı düşünülerek yeni bir planlama yapılacak. Meslek odaları otopark ve afet sığınma merkezi fikrini öne atıyor. Evet, bölgedeki hastane, AVM ve konut yoğunluğu düşünülürse alta otopark ve afet toplanma merkezi olabilir. Ya da üst taraf yeşil alan olarak Antalyalılara armağan edilebilir. Tıpkı Büyükşehir’in Şarampol’u trafiğe kapatarak bölgeyi cazibe merkezi haline getirdiği gibi 100. Yıl’daki 40 bin metre karelik alan da pekâlâ bir cazibe merkezi olabilir. Bekleyip göreceğiz. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok