Antalya
22.11.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL
HDP 'ittifak' diyor
HDP 'ittifak' diyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl eşbaşkanları Cevdet Çağlar ve Songül Şarklı adaylık başvuru sürecini başlattıklarını, aday adaylığı için son başvuru tarihinin 5 Aralık olduğunu açıkladılar. Seçim startını verdiklerini belirten Çağlar ve Şarklı, 31 Mart seçimleri için demokrasiden yana olan herkesle ittifak içinde olacaklarını belirttiler.

DEMOKRASİYİ BENİMSEYEN HERKESLE

"Ülkemiz tarihi bir süreçten geçiyor. Parti olarak, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum örgütleri, yöre dernekleri, sendikalar  ve insan hakları ve demokrasiyi benimseyen siyasi partilerle demokratik bir süreci başlatmak istiyoruz" diyen Cevdet Çağlar, "Bu süreçte biz tarihi bir görev ve sorumluluk  bilinciyle hareket edeceğiz. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması noktasında, yarınlara ilişkin derdi olan; demokrasiden, ülkenin özgür yarınlarından yana olan, faşizme karşı olan herkesle, dayanışma içinde, İttifak içinde olacağız" dedi.

BAŞVURU KRİTERLERİ

Çağlar'ın konuşmasının ardından söz alan Songül Şarklı, "Aday adayı olmak isteyen arkadaşlarımızın en az ilkokul mezunu olmaları, herhangi bir yüz kızartıcı ya da gayri ahlaki suç işlememiş olmaları, eşit temsiliyet ve kadın hukuku bakımından partimizin bakışına uygun davranıyor olmaları, kadına yönelik şiddet suçu işlememiş olmaları, çok eşli olmamış olmaları; emekten yana ekolojist bir bakış açısına sahip olmaları gerekiyor" diye konuştu.     

KADINLAR VE ENGELLİLER

"Başvuru sürecinde engelliler, kadınlar, KHK ile ihraç edilmiş kamu emekçilerinden ücret alınmayacak. Siyasette kadın iradesine önem veriyoruz. Belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için öncelikle kadın arkadaşlarımızın başvurularını bekliyoruz" diyen Şarklı,  "Partimiz, kayyum atamasıyla elimizden alınmış belediyeleri yeniden almaya özel önem vermekte; Türkiye metropollerinde AKP - MHP faşizmine karşı ilkelerimiz çerçevesinde her türlü ittifakı öngörmektedir. Hedefimiz ve temennimiz hiç bir şekilde yolsuzluğa ve hırsızlığa bulaşmamış, ırkçı faşist söylemleri olmayan, demokrasi ilkeleri doğrultusunda hareket edebilecek olan adaylar ve demokrasi güçleriyle ittifak yapabilmektir" ifadelerini kullandı.  

ŞER CEPHESİ' 16 YILDIR İKTİDARDA

Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş'ın, "Şer cephesi" ifadeleriyle ilgili ne düşündüğü sorulan  Songül Şarklı,  "Şer cephesi 16 yıldır iktidardadır. Kepez'de yaşayan biri olarak şunu söylemek isterim; öyle bir ittifak olursa, Kepez için bir şer cephesi değil, hayırlı bir durum olacaktır" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: