Antalya
20.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Tarih delik deşik
Tarih delik deşik

Tarih zengini Antalya definecilerin saldırısı altında. Antik kentlerdeki define talanı inanılmaz boyutlara geldi. Bu talanı engellemek içinse adım atılmıyor

 

Beydağları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (BEYDOSK) Başkanı Metin Atasayar antik kentlerdeki define talanının inanılmaz boyutlara ulaştığını söyledi. Dağcılık sporu ve doğa yürüyüşü tutkunu olarak her hafta farklı bir bölgeye yürüyüşler gerçekleştirdiklerini belirten Metin Atasayar, "Bu yürüyüşlerimizde antik kentlerimizi de ziyaret ediyoruz. Antik kentlerimizde tanık olduğumuz manzara tek kelimeyle korkunç. Gezip gördüğümüz antik kentlerin tümü kaçak kazılarla delik deşik edilmiş durumda" diye konuştu.

HER YER KÖSTEBEK YUVASI

En son ziyaret ettikleri Manavgat'ın Sırtköy Mahallesi sınırları içinde yer alan Etenna Antik Kenti'nde yapılan kaçak kazı fotoğraflarını gazetemizle paylaşan Atasayar, "Bu kazılar bir kişinin üstesinden geleceği bir iş değil. Bu iş ancak bir ekiple başarılabilir. Bu iş şahıs değil, bir şirket işi. Diğer antik kentlerimizin durumu Etenna'dan farklı değil. Bütün antik kentlerimiz köstebek yuvasına çevrilmiş durumda. Bekçi konan antik kentlerde durum biraz daha farklı. Tarih yağması hiç değilse aleni değil" ifadelerini kullandı.  

'İLGİLENEN YOK'  

Çakırlar Mahallesinin güneybatısındaki Hisarçandır yöresinde bulunan yöre halkının 'Asarlık' dediği Onabara; Geyikbayırı ve Çağlarca'dan sonra bir orman yoluyla ulaşılan Sivridağın kuzey eteğinde yer alan Trebenna; Doyran göletinin arkasında yükselen Keldağ eteklerindeki Neapolis; Kumluca'nın Söğütcuması Köyü ile Gölcük Köyü arasında bulunan Kithanaura ve  Kumluca Karacaören Mahallesi sınırları içinde yer alan İdebessos'un tarih yağmasından nasibini alan antik kentlerden bazıları olduğunu söyleyen Atasayar, "Demre'nin Alakilise bölgesinde Günağı ören yeri var. Buradaki tarih yağmasını Antalya ve Demre Müzesi yönetimleriyle paylaştık. Konu bakanlığa kadar aksetti. Demre Müzesi Müdürü konuyla ilgileneceklerini söyledi. Tekrar gidip gördüğümüzde değişen bir şey olmadığı gibi, mevcut tarihi malzemenin daha da azaldığını gördük" dedi.  

YÖRE BAKKALININ ANLATTIKLARI

İdebessos antik kenti ziyareti sırasında yöre bakkalının buradaki durumu, "'Sabah namazından sonra cemaatle harabeye gidiyorduk. İmece usulü çalışıp gömü arıyorduk. Bir gün jandarma köyümüzü bastı, bizi köy meydanına topladılar. Kaymakam ve Jandarma Komutanı, 'Bulduklarınızı köy meydanına getirirseniz hakkınızda soruşturma açmayacağız' dediler. Ortaya bir kilim serildi ve herkes evlerinde sakladığı gömüleri kilimin üzerine koydu. Alıp gittiler. Sonra Kaymakam ve Jandarma Komutanı ortadan kayboldu. İstifa ettiklerini duyduk" sözleriyle aktardığını belirten Atasayar,  "Bakkal arkadaşın anlattıklarını duyunca yaşadığımız şaşkınlığı anlatamam" şeklinde konuştu. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: