Antalya
20.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Gelir gideri karşılamıyor
Gelir gideri karşılamıyor

Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 yılı bütçesi 3 milyar 410 milyon olarak kayıtlara geçti. 2019 için yüzde 110’luk gelir artışı öngörüsünü gerçekçi bulmadığını belirten CHP’li Cansel Çevikol, belediyenin en borçlu 5. belediye olduğunu hatırlattı.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, 2019 yılı bütçe ve performans görüşmeleri kapsamında toplandı. Menderes Türel’in bulunmadığı meclisi, Başkan Vekili Mesut Kocagöz yönetti. 58 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, 2019 yılı bütçesi hakkında bilgi verdi. Bayraktar 2019 yılı bütçesinin 3 milyar 410 milyon lira olarak hesaplandığını ifade ederek, bu sürece kadar 11 milyar 385 milyon yatırım yaptıklarının altını çizdi.

YÜZDE 110 GELİR ATRIŞI GERÇEKÇİ DEĞİL

Bayraktar’ın konuşmasının ardından söz alan CHP grup sözcüsü Cansel Çevikol, belediyenin ağır bir borç yükü altında olduğuna dikkat çekti. Büyükşehir’in Türkiye’nin en borçlu 5’inci beleyesi olduğunu hatırlatan Çevikol,” Sayıştay'a göre Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyar 100 milyon borcu var. Siz yüzde 110 bir gelir artışı öngörüyorsunuz. Bu tahmini gerçekçi bulmuyoruz. Performans ile bütçe arasında tutarsızlıklar var. Büyükşehir tarafından Konyaaltı’nda yaptırılan spor merkezinin yüzde 5 ya da 10’luk bir kısmı bitmiş ama performans kitapçığında yüzde 90 yazıyor.  Antalyalıları bilgi aktarıyorsak yüzde 100 doğru olması gerekir. Dolayısıyla performansa ret, bütçenin geneli hakkında da çekimseriz. Gelir açığı kapatmıyor” ifadelerine yer verdi.

GELMEYEN BAŞKANLARA ELEŞTİRİ

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli ise, bütçe görüşmeleri sırasında mecliste olmayan belediye başkanlarını eleştirdi. Belediye başkanlarının mecliste bulunmamasını ‘saygısızlık’ olarak nitelendiren Senirli, “Hiçbir belediyenin bütçesini eleştirmeyeceğiz. Başkanlar bütçenin hesabını halka versinler, seçimde halk da hesabını soracaktır” dedi.  Senirli’den sonra konuşan Mesut Kocagöz, CHP’nin bütçe ve performansa yönelik yaptığı eleştirilere cevap verdi. Bütçede öngördükleri yüzde 110 gelir artışı için belediye kaynaklarına güvendiklerini belirten Kocagöz, “Otogar alanı, Kepez ve Santral bölgesinden gelir elde edeceğimiz yerler. Konyaaltı'ndaki spor salonu hakkında haklısınız. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü buraya ilave bodrum katı yapılmasını istemiş. Bu da ek 5 milyon lira maliyet getiriyor. Bu nedenle ihale iptal edildi” açıklamasında bulundu.

CEMEVİ ATIŞMASI

Diğer yandan bütçe görüşmeleri sırasında CHP’li Recep Tokgöz, Cami ve Cemevi projelerinin parasızlık yüzünden yarım kaldığını belirterek, 2019 bütçesini eleştirdi. Tokgöz’ün bu eleştirisine AKP sıralarında oturan Ercan Merthatun’dan cevap geldi. Tokgöz’ün Cemevi konusunda aynı duyarlılığı Muratpaşa meclisinde göstermediğini savunan Merthatun,”Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde 26 yıldır devam eden ve inşaatı hala bitmemiş, büyük tapu törenleriyle tapusunu teslim ettikleri Kızılarık’ta bir Cemevi var. Önce bir o Cemevi’ni ziyaret edin. 200 binin üzerinde seçmen var ve yüzde 70’inin oyunu alacaksınız ve gelip burada siyaset yapacaksınız. Konyaaltı Belediye Başkanımız yapmış, Manavgat Belediye Başkanımız yapmış, teşekkür ettim kendilerine" dedi. Bu sırada araya girerek cevap veren Tokgöz’ü “Kes sesini” diyerek susturan Merthatun, “Cemevini siyaset malzemesi yapmayın” dedi. Seslerin yükselmesi üzerine Mesut Kocagöz, iki meclis üyesini uyardı ve konuşmaları durumunda meclisten dışarıya çıkarmak zorunda kalacağını bildirdi. Mecliste 19 ilçenin bütçeleri karara bağlandı. MÜZEYYEN YÜCE

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: