Antalya
16.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
50 yıllık fotoğraflar nostalji yaşattı
50 yıllık fotoğraflar nostalji yaşattı

 

Büyükşehir Belediyesi'nin Manavgat Evrenseki'de hizmete açtığı Yörük Müzesi, 'Orta Toroslar'da Yörükler' isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafından açılan sergide Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü'nden emekli Dr. Attila Erden'in yıllardır Yörük göçleri sırasında çektiği fotoğraflar yer aldı. 2 ay açık kalacak serginin açılışına, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim çok sayıda davetli katıldı.

NOSTALJİ OLDU

Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim sergiyi keyifle gezdiğini belirtti. Çocukluğunun yaylalarda geçtiğini kaydeden Evrim, "Ben de çocukluğuma döndüm. Buradaki fotoğraflardaki birçok eşyanın bizzat kullandığımı da hatırlıyorum. Büyük bir nostalji oldu bizler için. Attila Erden hocamıza teşekkür ediyorum" dedi. Kaymakam Mustafa Yiğit de Yörük Müzesi'ni çok beğendiğini vurguladı. Yörük geleneğinin Türk geleneğiyle tamamen örtüştüğüne işaret eden Yüğit, "Göçebe bir toplumuz daha sonra yerleşik hayata geçmişiz. Göçebe hayatı sürdüren insanlar hala var. Ve yükseklerde yaşamanın keyfini yaşıyorlar" diye konuştu.

50 YILLIK FOTOĞRAFLAR

Attila Erden de sergide 1970 yılından itibaren çektiği fotoğrafların yer aldığını söyledi. 1970 yılında Madra Dağı'nda beraber kaldığı ve o günkü yaşamı anlatan 90 yaşındaki Çanakkale gazilerine ait dokümanların elinde olduğunu kaydeden Erden, "Yakın bir zamanda bunları kitap haline getirmeyi planlıyorum. Bir de yıllar boyu bu topluluğun somut olmayan kültürel mirasına ilişkin araştırmalar yaptım. Yörüklerden çok şey öğrendim. Türk kültürünün ana unsurunu oluşturan bu insanlarla ilgili üzülerek söylüyorum yeterince araştırma yapmamışız. Sadece dış görünüşlerine bakarak bunlar Yörük'tür bunlar değil diyerek işi geçiştirme yoluna gitmişiz" dedi. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: