Antalya
15.11.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
Bedelli hekimlik istemiyoruz
Bedelli hekimlik istemiyoruz

Antalya Tabip Odası, kamuoyuna 'Sağlıkta Şiddet Yasası' olarak lanse edilen ve TBMM komisyonundan geçen yasa teklifinin sağlıkta şiddeti ortadan kaldırmak için hiçbir düzenleme barındırmadığını savundu. İl Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapan sağlıkçılar, hekimlerin çalışma haklarına yönelik tehdit oluşturan 5. maddenin geri çekilmesinin tehlikeyi uzaklaştırmadığını savundular.

TÜM HEKİMLERİ KAPSIYOR

Hekimler adına basın açıklamasını yapan Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin, kamuda çalışan hekimlere yönelik yapılan haksız hukuksuz uygulamaların özel sağlık sektörünü kapsayacak şekilde genişletilmeyeceğinin garantisinin olmadığını söyledi. Ayrıca güvenlik soruşturmasının da hekimlere yönelik bir tehdit olduğunu ifade eden Şahin, “Doğum yerimiz, etnik kimliğimiz, mezhebimiz, muhalif kimlikli bir akrabamız, okuduğumuz gazete, yaşadığımız, çalıştığımız yerde herhangi birinin hakkımızda vereceği bilgi ya da sosyal medyada yaptığımız bir paylaşım yeterli güvenlik soruşturmasının olumsuz olması için yeterli. Üstelik Güvenlik Soruşturmamız  bir kez bir şekilde olumsuz geldiyse herhangi bir makama ya da mahkemeye başvurarak  düzelttirmemiz mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

TEHDİT ORTADAN KALKMIŞ DEĞİL

Kanun teklifinin bazı maddelerinin geri çekilip bazılarının da değiştirilmiş olmasının tehdidi ortadan kaldırmadığını ifade eden Şahin, “Bedelli Hekimlik mi geliyor” yorumunda bulundu. Sorunun sadece kamuda çalışan hekimlere yönelik olmadığını, tüm hekimleri kapsadığının altını çizen Nursel Şahin, “Bu durum halkımızın sağlığa ulaşımını engelleyen önemli bir karardır. Yasa teklifinin bazı maddeleri değiştirilmiş olsa da özünde uzaklaşmadığı gibi hiçte kabul edemeyeceğimiz neredeyse ‘’bedelli hekimlik’’ olarak adlandırabileceğimiz düzenlemeyle karşı karşıya bırakacak duruma getirilmiştir. Ülkemizin yaşadığı ekonomik sorunları insanların yaşamlarını hiçe sayarak “bedelli” anlayışıyla çözülemez. Henüz mesleğine başlamamış, emeğinin karşılığını almamış bir hekimden bedel istemek hangi anlayışa sığmaktadır?” dedi. MÜZEYYEN YÜCE 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: