Antalya
14.11.2018
A

Dün son yılların en renkli toplantılarından birine tanıklık ettik. Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, hepsi manşet olabilecek çok sayıda "bilgi" aktardı, ilginç iddialara yer verdi. Taş, CHP'li Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in Ak Parti'den aday olmayı çok istediğini, bu isteği Ak Parti'nin de olumlu karşıladığını, ancak bunun çeşitli nedenlerle gerçekleşmediğini, gerçekleşemediğini söyledi. Taş'ın iddiasına ne cevap vereceğini merak edip aradığımız Böcek'ten şu ana kadar dönüş olmadığı için konuyu tek taraflı yorumlamak durumundayız.

 

HANGİSİ DOĞRU?

İbrahim Ethem Taş, bu konuyu bir soru üzerine gündeme getirdi. Soruyu soran kişinin Ak Parti'ye çok uzak olmayan Sivil Düşünce Derneği'nin yöneticilerinden biri olması, sorunun da cevabın da önceden tasarlanmış, devreye sokulmak üzere hazırlanmış olduğunu gösteriyor. CHP'nin aday adayları arasındaki en güçlü isimin Muhittin Böcek olduğu inancından yola çıkarak, Böcek'le parti örgütü arasındaki gerilimi CHP tabanına yaymak amacını taşıyabilir. Bayram değil seyran değilken konunun gündeme getirilmesinin anlamı bu olabilir.  Soru ve cevaptaki ikinci mesaj, "Ey CHP'liler; Böcek'i aday gösterirseniz, her an Ak Parti'ye geçebilir" olabilir. Mesajın bir yanıyla bu olduğu Taş'ın devam eden cümlelerinde kendini açık ediyor: "Muhittin Bey, Büyükşehir'e aday gösterilmezse Konyaaltı'na aday gösterileceğini zannetmiyorum. O noktada ne yapar? Oraya da artık dönmez. Ondan sonra bizi mi destekler, başka bir yere mi gider, orasını bilemiyorum." Bu cümlelerde, "Muhittin Böcek'i CHP aday göstermezse, Ak Parti gösterebilir" mesajı da gizli.

 

AYNI SENARYO

Taş'ın cümleleri, Böcek'in CHP'nin en zayıf aday adayı olduğu varsayımından kaynaklanmış olabilir mi? Bu da mümkün. CHP Genel Merkezi ve parti örgütü mağdur duruma düşen Muhittin Böcek'e sahip çıkar, Böcek'i aday gösterir, Ak Parti'nin seçim almada işi daha da kolaylaşır. Amaçlanan ya da verilen mesaj bunlardan hangisi olursa olsun; gerçek olan, Taş'ın ortaya attığı "taş"ların, Böcek'i, aday gösterilse de gösterilmese de zora sokacak, seçilme şansını zayıflatacak olması. Toplantıda gündeme gelen Evcilmen konusu da aynı amaca yönelik, aynı senaryonun bir başka versiyonu olsa gerekir.

 

FIRTINAYA KARŞI

Toplantıya katılanların sohbet konuları arasında Ümit Uysal'ın da adı geçti. Mansur Yavaş'ın Ankara Belediye Başkan adaylığı üzerinden gerçekleşmesi beklenen Kılıçdaroğlu - Meral Akşener buluşmasında Ümit Uysal isminin konuşulacağı; "Uysal, Antalya'da CHP ve İyi Parti'nin ortak adayı olabilir mi?" sorusuna cevap aranacağı rivayetleri de gündeme getirildi. Uysal'la ilgili "teori"nin mizansen mi gerçek mi olduğunu önümüzdeki günlerde öğreneceğiz. Böcek'le ilgili "teori"ler, CHP'de adayların açıklanmasının ardından kuvvetli fırtınaların kopabileceğine işaret ediyor. CHP'nin seçim kazanması, kimi aday göstereceğinden daha çok bu hesabı iyi yapabilmesine bağlı.     

  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok