Antalya
13.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Gıdada ‘antibiyotik’ tehlikesi
Gıdada ‘antibiyotik’ tehlikesi

Antibiyotik kullanımı dünya genelinde hızla artıyor. Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, hayvanlarda kullanılan bilinçsiz antibiyotik uygulamasına dikkat çekti. Denetimlerin yetersizliğine vurgu yapan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı ise,  “Kalıntı süresinde hayvan kesimi yapılmamalı” dedi

 

Dünyada antibiyotik, gereksiz ve yanlış kullanılmasından kaynaklanan küresel bir tehdit olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar, antibiyotik kullanımının en çok, düşük ve orta gelirli ülkelerde arttığını ortaya koyuyor. Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası (12- 18 Kasım) kapsamında gündeme gelen antibiyotik kullanımı hakkında konuşan uzmanlar, antibiyotiğin bilinçli kullanımına dikkat çekiyor.

DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELER

ABD merkezli Hastalık Dinamikleri, Ekonomisi ve Politikaları Merkezi (CDDEP) araştırmacıları tarafından 2000 ile 2015 arasında 76 ülkedeki antibiyotik satışları baz alınarak yürütülen ve sonuçları bu yıl “Proceedings of the National Academy of Science” (PNAS) dergisinde yayımlanan çalışma, düşük ve orta gelirli ülkelerin zenginleşmesiyle orantılı olarak antibiyotik kullanımının da yüzde 114 arttığını gösterdi. Çalışmada, dünya genelinde antibiyotik tüketiminde tanımlanmış günlük doz 2000’de 21,1 milyar olarak kaydedilirken, bu rakamın 2015’te yüzde 65 artarak 34,8 milyara ulaştığı ortaya konuldu.

GIDADAKİ ANTİBİYOTİK TEHLİKESİ

Dünyada günlük antibiyotik kullanım dozu 2000’de bin kişi başına ortalama 11,3 iken, bu rakamın 2015’te yüzde 39 artışla 15,7’ye çıktığına dikkat çekilen çalışmada, araştırmacılar, antibiyotiklerin kullanımında 2030’a kadar dünya genelinde yüzde 200’e varan artış olabileceğinin sanıldığını belirtti. 2015’te en fazla antibiyotik tüketilen ülkelerden biri Türkiye, antibiyotik kullanımındaki artış hakkında konuşan Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, gıdada kullanılan antibiyotik kullanımına işaret ederek, özellikle hayvanlarda kullanılan bilinçsiz antibiyotik kullanımına dikkat çekti. Bu alanda denetimlerin yeterince yapılmadığını düşündüklerini belirten Ertekin, “Hayvanlarda kullanılan antibiyotiklerde insan sağlığına zarar veriyor. Bu alanda yeteri denetimin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.  

ANTALYA’DA AZALMA VAR

Antalya’da antibiyotik kullanımında önemli bir azalma olduğunu belirten Ertekin, “Son yıllarda antibiyotik kullanımında önemli bir azalma var. Antalya bu konuda bilinçli bir kent. Hekimlerin akılcı antibiyotik kullanımı uygulamalarını hayata geçirmeleri önemli bir etken. Hekimler gerekli tüm tetkikleri yaptıktan sonra antibiyotik yazma konusunda hassas davranıyor. Biz de takip ediyoruz.  Bu konuya önem veriyoruz. Antibiyotik kullanımı Güneydoğu illerimizde daha çok yaygın. İnsanların doğrudan aldığı antibiyotikten ziyade gıdadan geçen antibiyotikte zararlı” ifadelerine yer verdi.

 

HAYVANLARDA DENETİMİ ARTMALI

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı da, hayvanlarda antibiyotik kullanımının denetlenmesi gerektiğini ifade etti. Saygılı, hayvanda sürekli kullanılan antibiyotiğin bir süre sonra iyileşmeyi önlediğini ve hayvanda direnç kazandırdığını belirtti. Kullanılan antibiyotiğin kalıntı sürelerinden önce hayvanın kesimi durumunda düşük doz ile antibiyotiğin insana geçebileceğine dikkat çeken Saygılı, “Bu ilaçların kalıntı süreleri var. Kalıntı süreleri dolmadan hayvanlar kesilirse ve bunlar da insanlar tarafından tüketildiğinde insanlar düşük dozda antibiyotiği almış olacaklar. Her ilacın kalıntı süresi farklıdır. Özellikle çiftlik hayvanlarında ve sütte hekimler ve üreticiler kalıntı sürelerine dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

AZALTMANIN YOLU KORUCUYU HEKİMLİK

Hayvanlarda kullanılan antibiyotiklerin kontrollerinin yapılması noktasında denetimlerin artırılması gerektiğini ifade eden Muammer Saygılı, “Tarım Bakanlığı tarafından sütte kontroller yapılıyor. Şikayet olduğu zamanlar ette de yapılıyor; ancak bunların artırılması gerekiyor. Bakanlığın sistemi ile mezbahaların sisteminin entegre olması gerekiyor. Mezbahadaki veteriner kesilen hayvanda kullanılan ilaçları görebilmesi gerekiyor. Şuan veteriner hekimler bu konuda dikkatliler” dedi.  Hayvanlarda antibiyotik ilaç kullanımını azaltmak gerektiğini işaret eden Saygılı, koruyucu hekimlik yöntemi ile bu durumun önüne geçilebileceğini kaydetti. Saygılı, “Ayrıca, besi hayvanlarında antibiyotik kullanımını azaltırsınız, aşılamaya önem verirseniz enfeksiyon azalacak ve antibiyotik kullanımı da aynı oranda azalacak” dedi. MÜZEYYEN YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: