Antalya
12.11.2018
A

Turizmle ilgili yapılan toplantılarda dile getirilen görüşler arasında en çok alternatif turizm konusu; turizmin 12 aya yayılması konusu gündeme getirilir. Antalya bölgesinin alternatif turizm alanları arasında Geyikbayırı, Ahmetler, Sarıhacılar, İbradı ve Ormana ilk akla gelen isimlerdir. Geyikbayırı kaya tırmanışı ve spor turizmiyle; Ahmetler kanyoning sporuyla; İbradı ormanlarıyla; Sarıhacılar ve Ormana düğmeli evleriyle, sadece kendilerinin değil, Antalya ve Türkiyeğ'nin adını dünyaya duyuran yerlerimiz olmuştur.

 

KORUMA ALANLARINA MADEN VE HES RUHSATI

Geyikbayırı'nda kaya tırmanışı yapılan bölgenin ana bandına maden arama ruhsatı verildi. Ahmetler Kanyonu'nda inşaatına başlanan HES projesi köylülerin iki yıl süren direnişi sonunda iptal edildi. UNESCO tarafından dünyanın korunması gereken çok önemli 9 alanından biri ilan edilen İbradı Ormanları içinde çok sayıda maden ocağı ruhsatı verildi. Ormana, İbradı Ormanları'nın bir parçası. Düğmeli evleriyle ünlü Sarıhacılar köyüne 250 metre mesafedeki alana mermer ocağı ruhsatı verildiğini de şimdi öğreniyoruz.

 

DİRENİŞ VE HUKUKLA MÜMKÜN

Bu projelerin iptal edilmesi halkın direnişi ve hukuki sürecin iyi takip edilmesine bağlı. Adil yargıya olan güvenimizi kaybetmiş de olsak, çevre konuları söz konusu olduğunda adil kararlar verecek hakimlerin hâlâ var olduğuna inanıyoruz. Yöre halkı ve ekolojik toplum kaygısı güden vatandaşlar olarak yaşadığımız çevreye, burnumuzun dibindeki koruma ve sit alanlarına sahip çıkmaz, bu konudaki duyarlılığı üst düzeyde tutmazsak, hukukun tersine seyredebileceğini deneyimlerimizle öğrendik.

 

ÖDÜLÜN BÖYLESİ

Sarıhacılarlı bazı işadamı ve vatandaşlar birikimlerinin önemli bir bölümünü doğup büyüdükleri evlerin restorasyonuna ayırıp, yöre mimarisini koruyup yenileyerek, kültür turizmine muhteşem eserler kazandırmışlar. Mustafa Kavasoğlu adlı bir vatandaş, 5 binin üzerinde yöresel malzemeyi bu evlerden birinde toplamış, şahane bir etnografya müzesi kurmuş. Buraya harcadığı parayı 5 yıldızlı otel turizmine harcasa, Sarıhacılar projesiyle kazandığı paranın on katını kazanabilirdi. Biz ne yapıyoruz? Bin bir fedakârlıkla ürettikleri tarihi değerleri toza toprağa boğsun diye iki adım öteye mermer ocağı ruhsatı vererek onları ödüllendiriyoruz.

 

İZİN VERMEYELİM

Bu durum sadece buralara has bir durum değil. Antalya ve Muğla, Türkiye turizminin üçte ikisi demek. Antalya ve Muğla, Türkiye'de en çok maden ve taş ocağı ruhsatı verilen iki il. Antalya ve Muğla coğrafyasının dörtte biri maden ve taş ocağı sahiplerine tahsis edilmiş durumda. Uçaktan Toros ve Bey Dağlarına bakıldığında görülen manzara tüyler ürpertici. Dağlar, tepeler, bombardımana tutulmuş savaş alanları görünümünde. Bu manzarayı içimize sindirmemeliyiz. Finike'de Ali - Aysun Büyüknohutçu çiftiyle birlikte Finike Portakalı'nı da öldürdüler. Geyikbayırı Kaya Tırmanış Alanı'nın, İbradı Ormanları'nın, Ormana'nın, Sarıhacılar'ın öldürülmesine izin vermeyelim.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok