Antalya
10.11.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Faytonlar kalkıyor
Faytonlar kalkıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kalekapısı'nda hizmet veren faytonların kaldırılacağını, yerine akülü fayton geleceğini söyledi

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi kasım ayı devam meclisi, Menderes Türel başkanlığında gerçekleştirildi. Grup sözcülerinin gündem dışı konuşlarının ardından gündem maddelerine geçildi. Mecliste 14 gündem maddesi görüşüldü. Gündem dışı söz alan Başkan Menderes Türel, son günlerde gündem olan Sayıştay raporu ile kentte hayvan severler tarafından tepki toplayan faytonlar konusuna değindi.

SAYIŞTAY RAPORU NİHAİ SONUÇ DEĞİL

Başkan Türel, belediyelerin 2017 incelemelerini içeren Sayıştay raporlarının ‘nihai sonuç’ gibi medyaya yansıtılmasına tepki gösterdi. Türel, “Sayıştay görevlileri gelir Büyükşehirlerde özellikle 40-45 konu üzerinden sorgu yapar. Bu sorular büyükşehir belediye yetkililerine sorulur; bunların neticesi de, cevabı da ilgili kurumlar tarafından verilir. Sayıştay’ın sorguladığı konuları sitesinden alarak haber yapmak, siyasete malzeme yapmak ne siyaset ne de gazeteciliğe bağdaşmamaktadır.  Sayıştay, nihai raporda yetkililerin cevaplarından tatmin olursa rapora bu sorgular yansımıyor. O sorguları sanki rapormuş gibi sunarak ciddiyetsiz bir yaklaşım ortaya konuluyor” diye konuştu.

KONULARA CEVAP VERDİK

Sayıştay’ın 2017 denetiminde belirlenen birçok bulguya belediyenin cevap verdiğini, nihai raporda sadece 3 hususun dikkate alındığını ifade eden Türel, “Elektrik ve hava gazı tüketim vergisinin tahakkuk kaydı yapılmadan tahsilat kaydının yapılması. İkinci konu ise sözleşmeli personelin kurumun bağlı bulunduğu kuruluşta sözleşmeli görevlendirilmesi. Bunu neden yaptın diye soruyor. Ben ne yapmışım; Büyükşehir’e sözleşmeli personel almışım; ASAT’ta görevlendirmişim. ASAT başka kurum mu? Sayıştay bunu kayda geçmiş. Burada da bir kamu zararı kişi borcu yok. Üçüncü konu ise, süresi geçen teminat mektuplarının iade edilmemesi. Yani nihai olmayan sonuçlar, sorgular üzerinden konuşmak yersiz” dedi.

FAYTONLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Menderes Türel, Büyükşehir Meclisinde Kale Kapısı’nda yer alan ve kentte tartışmaların odağında bulunan faytonlar konusuna da değindi. Faytonların, Antalya’nın turizm çeşitliliğine katkı sağlayıp, sosyal bir yaraya sebebiyet vermeden hizmet vermesi için bir yıldır üzerinde çalıştıklarını ifade eden Türel, “Burada 17 tane fayton ve bunları evine ekmek götürmek için çalıştıran kardeşlerimiz var. Biz bunlara atlar olmadan bir araç teminine gidelim ve bu kardeşlerimizi de mağdur etmeyelim diye uğraştık ama Türkiye'de buna benzer akülü fayton üreten bir tek firma var. Fiyatı araba fiyatından iki misli daha yüksek. Biz belediye olarak, uygun bir fiyat olsaydı, verelim çalıştırsınlar diyecektik ama bu ciddi bir bütçe gerektiriyor” ifadelerine yer verdi.

AKÜLÜ FAYTONLAR GELENE KADAR

Akülü faytonları belediyenin üretmesi noktasında çalışma yaptıklarının da altını çizen Türel, bu konuda iyi bir netice alamadıklarını söyledi. Türel, dolayısıyla önceki akşam itibari ile faytonlar ile ilgili karar verdiklerini belirterek, “Burada çalışan kardeşlerimizi sosyal bir mağduriyet içerisine sokmadan sorunu çözeceğiz. Faytoncu kardeşlerimizi sokakta bırakmayacak şekilde, ileride akülü fayton üretimi konusunda bir merhale alabilirsek o vakte kadar bu faytonların Antalya'da hizmet vermesine gerek bir hayvansever, gerekse çevre etkileşimi açısından kaldırmayı planlıyoruz. Antalya halkının önerileri ve düşünceleri çerçevesinde akülü fayton teminine kadar buradaki kardeşlerimizi de mağdur etmeden fayton uygulamasına son vereceğiz" dedi. MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: