Antalya
09.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Tütüncü’nün ‘mesnetsiz’ savunması
Tütüncü’nün ‘mesnetsiz’ savunması

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, belediyenin 2017 hesaplarının incelendiği Sayıştay raporunda çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilen 14 milyon 968 bin 324 lira değerindeki 25 adet taşınmazın muhasebe kaydının yapılmadığına yönelik tespitlerin basında yer alış biçiminin ‘mesnetsiz’ ve ‘iftira’ niteliğinde olduğunu açıkladı.

Sayıştay’ın 2017 denetleme raporunda Kepez Belediyesi’ne yönelik tespitlerinin basında yer alış biçimini beğenmeyen Başkan Hakan Tütüncü, haberlerin ‘usulsüzlük yapıldığı’ izlenimi yaratmaya dönük ‘mesnetsiz’ ve ‘iftira’ niteliğinde olduğunu iddia etti. Özellikle çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilen 14 milyon 968 bin 324 lira değerindeki 25 adet taşınmaz (arazi ve arsalar ile binalar) için muhasebe kaydının usulüne uygun yapılmadığı tespitlerine değinen Tütüncü, teknik hata olduğunu savundu. Açıklamada, belediyede işçiler için daha önceki yıllarda kıdem tazminatı karşılığı ayrıldığı halde 2017 yılında toplam 8 milyon 895 bin 145 lira karşılığın ayrılmadığı ve ilgili hesapların kullanılmadığına yönelik müfettiş görüşüne ise muhasebe tekniğinde yapılan hatanın yol açtığı belirtildi. Raporda, yıl içinde toplam 3 milyon 893 bin 665 lira brüt mevduat faizi geliri elde edildiği halde tahakkuk eden faiz gelirinin gelir vergisi tevkifatı düşülerek net tutar üzerinden muhasebeleştirilmesinin ilgili hesaplara 584 bin 49 lira eksik kayıt yapılmasına yol açtığına dair tespite de aynı değerlendirme yapıldı: “Teknik hata”.

“TEKNİK MESELE” SAVUNMASI

Sayıştay denetçisinin görüşlerini içeren raporu ‘rutin bir denetim’ olarak nitelendiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yaptığı değerlendirmelerde sık sık ‘teknik mesele’ tabirini kullandı. 14 milyon 968 bin 324 lira tutarındaki bazı arsa, arazi ve bina gelirlerinin muhasebe kaydının yapılmadığına yönelik iddiaları reddeden Tütüncü, devlet kurumlarına yapılan tahsislerin bilançonun tahsis ile ilgili hesaplarına aktarılmasıyla ilgili teknik bir konu olduğunu savundu. Belediye çalışanlarının kıdem tazminatı karşılığı ayrılması gereken 8 milyon 895 bin 145 liranın ilgili hesaplarda bulunmamasını, ‘muhasebe tekniği açısından farklı bir uygulamanın tavsiye edilmesi’ olarak açıklayan Tütüncü, “Sayıştay'ın bu tenkidi, belediyemizde çalışan tüm kadrolu ve belediye şirketi işçilerinin 2017 yılına dair emeklilik kıdem tazminatı karşılığının, bilançonun 472 nolu kıdem tazminatı karşılığı hesabında gösterilmesi ile ilgilidir” dedi.

YEŞİLAY’A BEDELSİZ TAHSİS

Sayıştay raporunda 584 bin 49 lira faiz gelirinin eksik olduğuna yönelik sonuç için de açıklama yapan Tütüncü, söz konusu meblağın belediye adına ilgili bankalar tarafından vergi dairelerine ödendiğini kaydetti. Tütüncü, muhasebe kayıtlarına faiz gelirinin net tutarının kaydedildiğini, bunun da Sayıştay denetçilerinin yönlendirmeleriyle yapıldığını söyledi. 67 adet taşınmazla ilgili gerekli muhasebe kaydının 2018 yılında yapıldığına dönük detay için de, ‘muhasebe kayıtlarımızda mevcut’ açıklaması yapıldı. Son olarak Tütüncü, Fabrikalar Mahallesi’nde Kır Çiçeği Parkı içerisinde bulunan sosyal tesis alanı ve idari binanın geçen Temmuz ayında belediye meclis kararı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ne 10 yıllığına bedelsiz tahsisi ile ilgili açıklama yaptı. Yeşilay’a belediye meclis kararı ile taşınmazın bedelsiz tahsis edildiğini ifade eden Tütüncü, “Sonrasında bu karar, belediyelerin bu tür kamu yararına çalışan derneklerle ortak proje yapmasına imkan veren 5393 sayılı Belediye Kanununun 75-C maddesi uyarınca 02.07.2018 tarih ve 188 sayılı meclis kararı ile tashih edilmiştir” dedi. Ancak Sayıştay, ‘İşbirliği protokolü’ dışında bedelsiz tahsisin olamayacağına dikkat çekiyor. MÜZEYYEN YÜCE

 

 

Kepez'de ihale fiyaskosu

CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız, Kepez Belediyesi'nin Gülveren ve Ünsal Mahallelerinde ihale fiyaskosu yaşandığı açıklamasına yer verdi. Gülveren Mahallesi’ndeki kapalı oto pazarının güneyinde kalan gecekonduları yıkarak iş merkezi karşılığında hak sahiplerine lüks konut verilmesine yönelik 3 ihalenin katılımcı olmadığından fiyaskoyla sonuçlandığını belirten Servet Yıldız, "Gülveren'de  hak sahipleri umutsuzluğa ve mağduriyete sürüklenmiştir. Ardından Ünsal mahallesinde ihale edilen park ve sosyal donatı alanı, müteahhidin yarıda bırakmasıyla mezbelelik halinde ortada kalmıştır" dedi.  "İhalelerin yandaşa bırakılması da çare olmamıştır. İktidar gücünü sınırsızca kullanmanın da bir sonu vardır" diyen Servet Yıldız, "O son artık gözle görünmektedir. Kendi yandaşları bile çare olamamıştır. Bu çaresizlik onların sonunu hazırlamaktadır" diye konuştu.

FATURA SAYIŞTAY ÜYELERİNE KESİLİYOR

"Ak Partili belediyelerin sorumsuzca yaptıkları ihale ve keyfi harcamalar son günlerdeki Sayıştay raporları ile resmen ayyuka çıktı. Ama nedense sorumlu olarak Belediye Başkanları değil,  Sayıştay üyeleri gösteriliyor ve bu faturalar maalesef onlara kesiliyor" diyen CHP'li Yıldız, "Sayıştay raporlarındaki usulsüz harcamaların son versiyonunu Hakan Tütüncü’nün başkanlığını yaptığı Kepez Belediyesi’nde izledik ve sahte gülücüklerle seçmenine şirin görünmeye çalışan bir başkanın diğer yüzünü görme fırsatı bulduk. Meğer o diğer yüz,  perde arkasında yanlış işlerin altına imza atmaktaymış" ifadelerini kullandı.

HALKIN MALINI HALK YÖNETECEK

"Halkı yaptıkları şovla bir yere kadar ikna edebilirler. Gerçekler gün yüzüne bir bir çıkmaktadır. Her şeyin bir sonu olduğu gibi Ak partili belediyeciliğinde sonu görünmekte" diyen Servet Yıldız, "Halkın umudu olan CHP ve demokrasi bileşenleri ittifakı önümüzdeki Yerel seçimlerde bu kenti güvenli bir şekilde yönetmeye taliptir. Halkın ortak malı olan kamuda halkın sözcüsü olacağız. Halkı yönetimde söz sahibi edeceğiz. Halkın malını yine halk yönetecek" dedi.   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: