Antalya
08.11.2018
A

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Uganda’da düzenlenen resepsiyonda Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp ile yardımcısı, Troya Yılı'na dikkat çekmek için antik dönem elbiseleri giydiler. Sağcısı, solcusu, dincisi, milliyetçisi el ele verip, Yavuzalp hakkında linç kampanyası başlattı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yavuzalp'i Türkiye'ye çağırdıklarını, hakkında soruşturma başlattıklarını bildirdi.

 

LİNÇ KAMPANYASI
Büyükelçi o kıyafeti UNESCO'nun ilan ettiği Troya Yılı için giydi. Troya Çanakkale il sınırları içinde yer alan, efsanelere konu olmuş bir antik kent. Homeros'un İliada destanıyla dünyaya malolmuş, dünya ölçeğinde tanınan, tanıtılması gereken bir antik kent. Büyükelçi bu kıyafeti Troya'nın tanıtımına, Troya Yılı'na dikkat çekmek; Türkiye'nin tanıtımına katkı sunmak için yapıyor; konuşmasının büyük bölümünü Troya yılına ayırıyor. Ödül olarak ona layık görülen topyekün bir linç kampanyası, vatan haini muamelesi.

 

PERGE YILI'NDAN VAZ MI GEÇELİM?

Homeros'un İliada'sında geçen Troya uygarlığı Antik Yunan uygarlığının da ötelerine gider. Anadolu'nun diğer antik kentleri gibi Troya da sayısız uygarlıklara ev sahipliği yaptı. Antik Yunan uygarlığı da ayrıca belirli bir dinin, bir ırkın uygarlığı değil. Anadolu uygarlıklarını "düşman" dinlerin - ırkların uygarlıkları olarak değerlendireceksek, o zaman neden biz Perge Yılı ilan edip, Perge Yılı için dünyanın parasını harcıyoruz? Demre'deki Myra'ya, Varsak'taki  Lyrboton Kome'ye bu kadar emek vermeye, bu kadar para harcamaya değer mi? Anadolu'daki Antik Yunan ve diğer uygarlıklar Türkiye'nin değil de "düşman bir ırk"ın, bir başka dinin uygarlığı ise, Antalya Müzesi'nde, Türkiye'nin dört bir yanındaki müzelerde o kadar çok Antik Yunan heykelini, eserini dostlar alışverişte görsün diye mi sergiliyoruz?

 

KİMLER SAHİP ÇIKMALI?

Bilimsel düşüncenin kıvılcımını çakan Thales, Anaksimenes, Anaksimander, Miletli.  Perikles'in akıl hocası Anaksagoras İzmirli, Klazomenai'li. Sokrates'in hocası Miletli bir kadın, Aspasia. Platon'u Platon yapan "Sokratik diyalog"u, diyalektik yöntemi Sokrates Aspasia'dan aldığı derslerde öğrendi. Yedi Bilgelerden Bias, Sökeli, Priene'li. Homeros İzmirli, Herodot Bodrumlu, Herakleitos Efes'li, Diogenes Sinoplu, Epiktetos Denizlili, Alkman Manisalı, Anakreon Seferhisarlı. Felsefe, edebiyat, astronomi, resim, heykel Avrupaya, sonra da dünyaya Anadoludan, Ege adalarından gitti. Bu değerlere en başta bu topraklar üzerinde yaşayanların sahip çıkması gerekmez mi?

 

'ÖZ KÜLTÜRÜMÜZ' DE PAGAN

Zeus, Aphrodit, Apollon heykelleri, antikçağ kıyafetleri pagan dinlere, pagan kültürüne, pagan ırklara ait. Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen atalarımızın dini, kültürü Şamanizm değil mi? Şamanizm pagan inancı değil mi? Büyükelçiye linç cezası reva gören düz mantıkla, "öz kültürümüz" dediğimiz bu kültürü de elimizin tersiyle bir yana itmemiz gerekmez mi? İşin özü, Büyükelçi ve yardımcısına yönelik ırkçı, gerici bir saldırı olduğudur. Durum bu iken, Büyükelçi'nin sosyal medyada dolaşan fotoğraflarından, "O fotoğrafları tespit eder etmez soruşturma başlattık" diye söz etmek, linç kampanyasına devlet desteği vermek anlamına gelir? Türkiye'nin kültürü ve turizminden birinci derece sorumlu olması beklenen Antalyalı iki bakana, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a öncelikle bu kampanyaya son vermek; Büyükelçi ve yardımcısının aynı heyecanla görevlerine devam etmesini sağlamak düşer.    

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok