Antalya
03.11.2018
A
SAĞLIK
SMA hastalarının tedavisi ertelenemez
 SMA hastalarının tedavisi ertelenemez

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, kamuoyunda ‘gevşek bebek sendromu’ adıyla tanınan SMA hastalarının taleplerini gündeme taşıdı. 

Çokal, ilaç temininde zorlanan hastaların ölümle karşı karşıya bırakıldığını belirterek SMA hastalığıyla sadece yakalananların değil, ülke politikası üzerinden hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

BAKANLIK İLAÇ POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ

İstemli kasların güçsüzlüğüne ve erimesine yol açan Spinal Müsküler Atrofi (SMA)’nın ölümcül kas ve sinir sistemi hastalığı olduğuna değinen Çokal, “Son yıllarda çocuklarımızda yoğun olarak rastlanan SMA hastalığı, tüm dünyada bebek ölümlerine yol açan genetik geçişli hastalıklar arasında ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde Haziran ayı verilerine göre 536 SMA hastası bulunduğunu biliyoruz.  Hastalığın seyri ne yazık ki vücuttaki istemli kasları hareket ettirememekte ve fiziksel güçlüklere neden olmaktadır.  Hastaların zihinsel anlamda diğer bireylerden bir farkları olmasa da seyrine göre dört tipe ayrılan hastalıkta 1. tip hastaların %65’inin 2 yaşına gelmeden hayatlarını kaybetmektedir. Sağlıkta erteleme olmaz canlarımızı kaybetmemek için Sağlık Bakanlığı’nın ivedilikle ilaç politikasını değiştirmesi gerekiyor” dedi. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: