Antalya
02.11.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Kırcami sil baştan
Kırcami sil baştan

 ANTALYA'nın yıllardır yılan hikayesine dönen Kırcami planlarına yönelik açılan davada mahkeme, Büyükşehir ve Muratpaşa belediyelerinin son aşamaya getirdiği planlamaları iptal etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi'nin 30 yılı aşkındır devam eden Kırcami planlarına yönelik son aşamaya getirdiği planlama çalışmalarını, mahkeme iptal etti. Her iki belediye, Kırcamililere, planların tamamlandığını duyurmuş, yakın zamanda inşaat çalışmalarının başlayacağına dikkat çekmişti. Ancak Antalya Şehir Plancıları Odası, Büyükşehir Belediyesi'nin 25 bin ve 5 binlik planlarını, Muratpaşa Belediyesi'nin ise binlik planını Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Şehir Plancıları Odası, Büyükşehir'e Muratpaşa sınırlarında kalan Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami mahallelerinin tamamı ile Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir kısmını içeren alanı 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliklerinin; plan kararlarının kent bütünü verileri ile plan revizyonu gerekçelerinin tutarsız olduğu, planlama alanının nüfus projeksiyon hesabının ilçeler bazında hesaplanamayacağı, plan açıklama raporu ve plan hükümlerinde tutarsızlıklar olduğu gerekçesiyle planların iptal edilmesini istedi.

 

FAZLA YAPI YOĞUNLUĞU OLUŞTURACAK

 

Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı 25 binlik planlamanın, önceki iki planın olumlu yönlerinin de korunmamasının ve iki önceki plandan itibaren itirazlarda ve itirazların değerlendirilmesinde bulunmadığı halde bu müdahalelerin sebebinin anlaşılamamış olduğuna hükmetti. Mahkeme, bu hususların sağlıklı kentleşme yönünden şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına, ayrıca gerekçelerde ve planlama kararlarında belirtilen planlamanın temel hedeflerine aykırı olduğunu değerlendirdi. Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi'nin 5 binlik planlamasında ise 2 emsalli yapılaşma koşullarının bölgenin özelliğine uygun olmayan fazla kat yüksekliği ve fazla yapı yoğunluğu oluşturacağını belirterek, dava konusu 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliklerinde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaştığını kaydetti.

 

SOSYAL DONATI ALANLARI YETERSİZ

 

Şehir Plancıları Odası, Muratpaşa Belediyesi'nin yaptığı binlik planlamaya yönelik de hem Muratpaşa'nın, hem de Büyükşehir'in yaptığı planların iptaline yönelik dava açtı. Oda, üst ölçekli planlara karşı dava açıldığı, kentin yeni yerleşim alanlarına açılmasını gerektiren bir nüfus projeksiyonu açığı bulunmadığı, üst ölçekli planlara aykırı olduğu, sosyal donatı alanlarının yetersiz olduğunu ileri sürerek planların iptalini istedi.

 

BİNLİK PLANLAMA DAYANIKSIZ KALDI

 

Mahkeme, binlik planların 5 binlik ve 25 binlik planlamayla bağlantılı olduğuna atıfta bulunarak, söz konusu iki planın iptaline yönelik karar verildiğini kaydetti. Mahkeme, 5 binlik ve 25 binlik planların iptalinin ardından binlik planlamanın dayanaksız kaldığını belirterek, 1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaştığını kaydetti.

 

DAVUL ZURNALI KUTLAMA YAŞANMIŞTI

 

Muratpaşa Belediyesi, geçen yıl 10 mahalleyi kapsayan Kırcami bölgesinin tamamlanan parselasyon çalışmasını onay için Büyükşehir Belediyesi'ne göndermişti. Hazırlanan dosyalar mahalle muhtarları, dernekler ve Kırcami sakinlerinin araçlarla refakati eşliğinde belediyeden ayrılırken Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı'nda ise davul ve zurnalarla Antalya'nın 30 yıllık sorununun çözüme ulaşacağı düşüncesiyle büyük sevinç yaşanmıştı. Büyükşehir Belediyesi Encümeni ise Muratpaşa Belediyesi'nin, Kırcami planlama sürecindeki 7 mahallenin itiraz değerlendirmelerini jet hızıyla onaylamıştı. (DHA)

Top istinafta

 

İptal kararına tepki veren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel istinaf mahkemesini adres gösterdi. Türel, yaptığı açıklamada, “Kırcami planlarının iptal kararı nihai karar değildir. Hukuki süreç tükenmemiştir. İstinaf Mahkemesi’ne itiraz ederek halkımızın bu konudaki sorununu çözmek adına gerekli çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

 

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

 

İptal kararına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sosyal medyadan cevap verdi. Uysal, “Üst planlar iptal edildiği için Muratpaşa Belediyemizce, 4 yıldır olağanüstü gayret gösterilerek yapılan 1/1000’lik plan da dayanaksız kalmış ve haliyle iptal edilmiştir. Muratpaşa Belediyesi olarak, her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi.

 

 

Şahin’den tepki

 

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, Kırcami imar planlarının iptal edilmesini eleştirerek, "Kırcamili vatandaşlarımızın beklentileri bir kez daha sekteye uğramış, Muratpaşa Belediyemizin dört yıldır gösterdiği büyük gayret engele takılmıştır" diye konuştu.  "Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan 25 bin ve 5 binlik Kırcami bölgesi imar planlarının Antalya 2. İdare Mahkemesi’nce iptal edildiğini üzülerek öğrendik. Üst planlar iptal edildiği için Muratpaşa Belediyemizce, dört yıldır olağanüstü gayret gösterilerek yapılan binlik plan ve parselasyon planı da dayanaksız kaldığı için iptal edilmiştir" diyen Hasan Şahin, "Davada karar çıkmadan çok kısa bir süre önce ilgili mahkemenin üç hakiminin birden değişmesi olağan mıdır? İmar planlarının iptal edilmesinde; Santral bölgesindeki yandaş Sur Yapı projesi ile arz edilen binlerce konutun satılamamış olmasının bir bağlantısı var mıdır?" ifadelerine yer verdi.

 

Mustafa Koç  

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: