Antalya
02.11.2018
A
GÜNCEL , SAĞLIK
Başka aileler üzülmesin diye…
Başka aileler üzülmesin diye…

ANTALYA'da bisikletiyle geçirdiği kaza sonrası hastanede beyin ölümü gerçekleşen Erdem Bayram'ın (10) bağışlanan organları, 4 kişiye hayat verdi. Kazada oğlunu kaybeden Nizamettin Bayram, organ bekleyen başka ailelerin de kendileri gibi üzüldüğünü görünce bu kararı aldıklarını söyledi.

Kepez ilçesinde yaşayan Baraj Ortaokulu 5'inci sınıf öğrencisi Erdem Bayram, 23 Ekim Salı günü saat 18.30 sıralarında bisikletiyle Turgut Özal Caddesi'nde gezmeye çıktı. Erdem Bayram'ın kullandığı bisiklete, aynı yönde seyreden Mustafa Samet Ç.'nin (19) kullandığı 07 AAH 092 plakalı otomobil arkadan çarptı. Çarpmanın şiddetiyle yola savrulan Erdem Bayram, başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Haber verilmesi üzerine gelen sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Erdem Bayram, ambulansla Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne götürüldü. Yoğun bakıma alınan Erdem'in, 26 Ekim'de beyin ölümü gerçekleşti.
3 gün yoğun bakımda kalan minik Erdem için anne Narinç (39) ve baba Nizamettin Bayram (40) oğullarını kaybetmenin acısıyla yıkıldı. Zor bir karar veren aile, Erdem'in organlarının başka bedenlerde yaşamasını istediklerini belirterek çocuklarının organlarını bağışlama kararı verdi.

FUTBOL TUTKUSUYDU

Hastanenin Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi koordinatörleriyle görüşen Bayram çifti, Erdem'in organlarını bağışladı. Oğlunun organlarıyla 4 kişinin hayata tutunduğunu belirten Nizamettin Bayram, "Artık onlar da ailemizin bir parçası oldular. Yoğun bakım önünde beklerken acı içinde organ bekleyen hastaları gördük. Anne ve babalar bizim gibi üzülüyordu. Organlar toprak olana kadar hastalara can verelim dedik. Onlar artık benim canlarım. Eşim de çok üzgün ve konuşamıyor, üzüntümüz büyük. Oğlum futbol oynamayı çok seviyordu. Vefaspor Kulübü'nde lisanslı futbolcuydu. Kaza sırasında kullandığı bisikleti, ondan kalan hatıra olarak saklıyoruz" diye konuştu. Oğluna çarparak ölümüne neden olan sürücü Mustafa Samet Ç.'nin haşere ilaçlama firmasında çalıştığını, hakkında davacı olacaklarını da belirten baba Bayram, "Olaydan sonra ifadesi alındı ve serbest bırakıldı. Adalet istiyoruz" dedi.

4 KİŞİYE HAYAT VERDİ

AÜ Hastanesi Organ Nakli Koordinasyon Birim Sorumlusu Öğretim Görevlisi Nilgün Bilal, beyin ölümü gerçekleşen Erdem Bayram'ın kalbinin İstanbul'da 7 yaşındaki kız çocuğuna, karaciğerinin de aynı şehirde yaşayan 10 yaşındaki bir kız çocuğuna, böbreklerden birinin Ankara'da 3 yaşındaki erkek çocuğa, diğerinin ise Antalya'da 48 yaşındaki kadın hastaya nakledildiğini söyledi.(DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: