Antalya
31.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL , TARIM
ALTIN SUSAM Japonların gözdesi
ALTIN SUSAM Japonların gözdesi

 

Coğrafi İşaret almak için gün sayan Manavgat Susamı, Japonlar tarafından “Altın Susam” olarakr adlandırılıyor. Susam ve ürünlerinin ticaretini yapar İşadamı Mustafa Yazan, tarihi Osmanlı’nın ilk yallırına dayanan susamın Hollanda’ya ihraç edildiğini, kısa süred içinde birçok ülkeye ihracat yapacaklarını söyledi

 

 

Coğrafi İşaret başvurusu yapan ve onay bekleyen Manavgat Susamı, patentini aldıktan sonra Dünya’ya açılmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yoğun ilgi gören ürün, son yıllarda Japonya’ya ihraç ediliyor. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş’ın girişimleri ile coğrafi işaret başvurusunu yapan Manavgat Susamı, tadı, rengi, kokusu ve kıvamı açısından diğer susamlardan rahatlıkla ayırt edilebiliyor.

 

JAPONLARIN ALTIN SUSAMI

Manavgat’ta susam ticareti ile uğraşan Mustafa Yazar, Coğrafi İşaretin alınması halinde ticaret hacmini genişleteceklerini belirtti. Çiftçilikten gelen MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın susamın değerini bildiğini belirten Yazan, “Dış ülkelerden gelen talep oldukça fazla. Hatta Japonlar bizim bölgenin susamına ‘altın susam’ diyor. Tadından renginden ve kokusundan her yönden farkı var. Dünyada kalite olarak ilk sıradayız” dedi.

 

MANAVGAT İKLİMİNİN ETKİSİ

Manavgat Susamı’nı, diğer bölgelerde yetişen susamlardan ayıran en önemli özelliğin, Manavgat’ın ikliminde yetişmesi ve geninin bozulmaması olduğunu belirten Yazan, “Yüzyıllardır eski tohumlardan üretilerek günümüze kadar gelmiş. Geniyle hiçbir şekilde oynama yok. Osmanlı saraylarına bile Manavgat’tan gittiği belirtiliyor. Geçmiş yıllarda Manavgat’ta Milyon tonlarla üretim yapıldığı belirtiliyor. Osmanlı’nın ilk zamanlarından beri Manavgat’ta susam varmış. Kaynaklar susamın tarihini 1400’lü yıllar olarak gösteriyor ancak daha eski olduğunu sanıyoruz” diye konuştu.

 

HOLLANDA’YA İHRACAT

Manavgat’ta yıllık susam üretiminin 1500 ton olduğunu anlatan mustafa Yazan, şu bilgileri verdi: “Biz bunu yöresel tahin, helva, simitlik, pastalık susam olarak otellere gönderiyoruz. 600-700 ton civarında susamı kendi tesislerimizde işliyoruz. Kendi fabrikamızda tahin, tahin helvası ve pastanelere simitlik-pastalık susam yapıyoruz. Hollanda’ya epey ihracat yaptık. Onun dışında bazı ülkelerle görüşmelerimiz sürüyor”.

 

YÖREX’TE DOĞRU TANITIM

Antalya’da bu yıl 9’uncusu yapılan YÖREX sayesinde susamlarını tüm Türkiye’ye tanıtma fırsatı bulduklarını belirten Mustafa Yazan, “Susama ilgi şu anda yoğun. Hatta, şu anda tarım kredi kooperatifi de alıyor susamı. YÖREX’teki tanıtımdan dolayı talep bir hayli arttı. Başvurusunu yaptığımız coğrafi işaret talebimizin bir an önce onaylanmasını bekliyoruz. Yaklaşık 4 yıl önce başvuruda bulunduk ve son aşamaya geldiğini biliyoruz. Eğer coğrafi işareti alırsak, susamın pazarı büyür, değeri artar. Çiftçi de kazanır esnaf da kazanır” şeklinde konuştu.

 

PATENT BEKLENİYOR

Manavgat’ta yetişen susamın, diğer susamlardan  farklı olduğuna dikkat çeken Yazan, “Bu farklılık, iklimden kaynaklanıyor. Gece ve gündüz sıcaklığı arasında fazla fark olmayacak. Gecenin nemli ve sıcak olması lazım. Çünkü susam su istemiyor. İhtiyacı olan suyu yapraklarından alıyor” şeklinde konuştu. Buna rağmen Manavgat’ta tarım alanlarının azalması ve kapalı seraların çoğalması nedeniyle ekim alanlarında azama yaşandığına dikat çeken Yazan, “Üretici maddi olarak tatmin olursa susamı eker. Patentini alırsak daha butik çalışılır ve küçük firmalar da bu işten para kazanır ifadelerini kullandı.

 

KALİTELİ VE PAHALI

Son dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeni ile şu anda girdilerin yüksek olduğuna ifade eden Mustafa Yazan, “Manavgat Susamı’nın kilogram fiyatı 15 Lira. Yurtdışından gelen susamların fiyatından yüzde 60 70 daha yüksek. Kalite olarak bunu hak ediyor. Ürün satılırken Manavgat Susamı olduğu bilinse bu sorun ortadan kalkar ama bazı tüketiciler ‘tahin tahindir’ diyor. Hedefimiz birkaç ülkeye daha ihracat yapıp susamı biraz daha ön plana çıkarmak. Fabrikamızda 20 personelimiz var. Şu anda 500 otelin ihtiyacını görüyoruz. Yıllık 700 ton civarında lokum tahin helva çeşitlerimiz var” diye konuştu.

 

MANAVGAT TAHİNİNİN FARKI

Tüketicide Manavgat susamı bilinci oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Yazan, “Tüketiciler başka bir tahinden 3 kilo alacağına, Manavgat tahininden yarım kilo alsa daha doğal ve kaliteli bir ürün tüketmiş olur. Manavgat tahini farklıdır, çifte kavrulmuştur. Rengi susamın rengine yakındır. Manavgat’ta 1 dönümden 100-150 kilo susam alınabilir. Susam üç ayda olgunlaşan ürün olduğu için ikinci bir ürün olarak ekilebiliyor. Mesela buğday hasatından sonra ekilebilir” bilgisini verdi.

 

OTELLERDE TANITIM

Susam hasatının elle yapıldığını belirten Yazan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ziraat mühendisi ve makine mühendisi arkadaşlarla görüştük. Susam üretiminde en büyük sorun, hasadın elle yapılması. Yani susam hala elle yolunarak hasat ediliyor. Makine yolsa daha iyi olur. Şu an işçilik maliyeti çok yüksek. Bunun için müşteri olarak geldikleri otellerde bizim tahinimizi tüketip adresimizi isteyen insanlar oluyor. Daha sonra bizi bulup sipariş veriyorlar. En büyük görev otel satın alma müdürlerine düşüyor. Bu ürünü daha fazla alıp tanıtırlarsa yurt dışından da talep görür”.

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: