Antalya
30.10.2018
A

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen ve bu yıl 9’uncusu yapılan YÖREX’i hergün ziyaret etme şansım oldu. İzlenimlerimi de Körfez Gazetesi’nde paylaştım.

Yerli ve milli ekonomiden, üretimden çok sık bahsettiğimiz günümüzde, milli bir slogan haline gelen bu söylemlerin icraata dönüşmüş haline şahitlik ettim.

72 il, KKTC, kalkınma ajansları, belediyeler, kurumlar ve firmaların açtığı yüzlerce standın her biri ayrı bir renk, ayrı bir hikayeyi barındırıyor.

Türkiye’nin ne kadar zengin, geleneksel ve üreten bir ülke olduğunun en büyük kanıtıydı YÖREX.

Kendi stantlarında, yöresel ve geleneksel ürünlerini tanıtan kurumlar, karnaval havasında bir ortam hazırlamışlar.

Aydın standında zeytin ve incir hakkında bilgi alırken, efelerin oyun havası eşliğinde sergiledikleri yöresel oyunları izlenebildi.

Karadeniz’in fındığını, çayını, peynirini ve tereyağını hayranlıkla incelerken horon tepen uşakları yan gözle izlemek, insana adeta bir Karadeniz şehrinde olduğu izlenimi uyandırdı.

ANFAŞ Fuar Alanı, fuar alanı boyunca bal peteği görünümündeydi. İçinde barındırdığı lezzetlerle bal kadar leziz ve faydalı, stantların simetrik yapısı ile bal peteği kadar ince işçilik kokuyordu.

Petek balın hikayesini bilenler, arıların ne kadar zor ve kutsal bir iş yaptığını bilir.

YÖREX’i hazırlayan ve bu yıl 9’uncusunu gerçekleştiren ATB heyeti de, çok zor ve kutsal bir görevi yerine getirmişler.

Her ziyaretçi ile bizzat ilgilenen ATB Başkanı Ali Çandır, Basın Danışmanı Vahide Ülker Yanık ve diğer görevliler, yerli ve milli ekonominin temelinin yerli ve milli ürünleri üretmekten ve tanıtmaktan geçtiğini en iyi şekilde anlattılar.

Zor ama kutsal bir görevi başarıyla yerine getirdiler.

4 gün boyunca ziyaret ettiğim YÖREX’ten çıkardığım sonuç şu: Türkiye olarak çok zengin bir ülkeyiz, tek eksiğimiz markalaşmak ve tanıtıma ağırlık vermek.

Bunun için, bu yılki YÖREX’te somut adımlar da atıldı. Türk Patent e Marka Kurumu, açtığı stant ile ürünlerini marka haline getirmek isteyen kişi ve kurumlara izleyecekleri yol hakkında yardımcı oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de, coğrafi işaretli ürünlerin otellerde ve AVM’lerde tüketilmesi için ikili görüşmeler için zemin hazırladı.

YÖREX artık bir Antalya markası olmaktan çıkmış, Türkiye projesi haline gelmiş. Öyle ki, bugüne kadar isimlerini sadece terör olayları ile duyduğumuz Hakkari, Şırnak, Diyarbakın, Batman gibi şehirler açtıkları stantlar ile zenginliklerini gözler önüne serdiler.

Antalya’nın ilçeleri de kendilerini tanıtma fırsatı buldu. Alanya,Manavgat, Korkuteli, İbradı stantlarında ilçelere özgü, coğrafi işaret almış ürünler görücüye çıktı. YÖREX’e katılmayan ilçeleri yadırgadığımı belirtmeliyim. YÖREX’in yapıldığı ANFAŞ Fuar alanı, Aksu ilçesi sınırlarında. Aksu’nun stant açmaması gerçekten ilginç. 

Paylaş
ETİKETLER:
2018