Antalya
30.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Yaşasın Millet, Yaşasın Cumhuriyet,
Yaşasın Millet, Yaşasın Cumhuriyet,

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 95'inci yıl dönümü, Antalya’nın tüm ilçelerinde coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen törene katılan Vali Karaloğlu, “Atatürk’ün arkasında olmaya kararlıyız. Cumhuriyet ilelebet yaşasın” dedi.

Antalya Valiliği tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak valilik konutunda Ak Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve Kemal Çelik, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Garnizon Komutanı Tuncay Polat, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i ağırlayan Vali Münir Karaloğlu, ardından Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen törene katıldı. Törene, Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Garnizon Komutanı Tuncay Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Türel katıldı.

CUMHURİYET İLELEBET YAŞASIN

Öğrencilerin şiirler okuduğu ve halk oyunları gösterisinin yapıldığı törende Vali Münir Karaloğlu, konuşma yaptı.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitleri yad eden Karaloğlu, “Bundan tam 95 yıl önce, bugün cumhuriyet kuruldu. Kutlu olsun, daim olsun. İlelebet yaşasın. 95 yıl önce bu topraklarda yaşayanların, hep birlikte verdikleri bir ve beraber yaşama kararıdır. Bizim için cumhuriyet, binlerce yıllık köklü kültür ve medeniyet birikimimizden ilhamla binlerce yıllık tecrübeden hareketle kurulmuş muazzam bir çatıdır” diye konuştu. 

YAŞASIN MİLLET, YAŞASIN CUMHURİYET

Cumhuriyetin harcında yediden yetmişe tüm insanların emeği olduğuna dikkat çeken Karaloğlu, şunları söyledi: “Cumhuriyetin harcında genç mühendisler, öğretmenler, doktorlar, hemşireler, ebeler, genç hukukçular, kaymakamlar, memurlar, madenciler, işçilerin emeği var; alın teri var. Bir de cumhuriyetin harcında bu milletin kanı var, canları var, cesareti var, hürriyet aşkı var. Bağımsızlığını kaybetmektense canını vermeyi göze alan, yardan, serden geçen ama vatan toprağından asla vazgeçmeyen Mehmetçiğimizin kanı var.” Vali Karaloğlu, “Cumhuriyetin evlatları olarak 95 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve arkadaşlarının verdiği kararda kararlıyız. Bugün, burada, Antalya'da sonuna kadar bu kararın arkasında olduğumuzu söylemek için bir aradayız. Yaşasın millet, yaşasın cumhuriyet" diye konuştu.
Tören; askeri kıta, okullar, sivil toplum örgütlerinin resmi geçit töreniyle sona erdi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: