Antalya
29.10.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
Marka tescili yaptırın
Marka tescili yaptırın

 

YÖREX’te stant açan Türk Patent ve Marka Kurumu, üreticilere ürünlerinin coğrafi işaretlerini almalarını önerdi. Kurum görevlileri, markalaşmak için izlenecek yol ve sağladığı faydaları anlatan broşürler dağıttı

 

Dün sona eren YÖREX’te stant açan Türk Patent ve Marka Kurumu, fuar boyunca üreticileri bilgilendirerek marka tescilini yaptırmalarını önerdi. Türk Patent ve Coğrafi İşaretleri Dairesi görevlileri tarafından üreticilere markalaşmanın önemini anlatan kurum, izleyecekleri yol hakkında da bilgi verdi.

AVOKADO ÖRNEĞİ

Türk Patent ve Coğrafi İşaretleri Dairesi’nde görev yapan Özden İlhan, Antalya’da son olarak Alanya Avokadosu’nun bu patenti aldığını belirterek, “Artık başka illerden veya yurtdışından gelen avokadolar ‘Alanya Avokadosu’ ismini kullanamaz. Bunu kullanan ürünlerin sahiplerine cezai işlem yapılır” dedi.

YAPTIRIM UYGULANIYOR

Coğrafi işaretleri haksız yere kullanan kişi veya firmalara, şikayet üzerine veya denetim sırasında dava açılabildiğini belirten Özden İlhan, şu bilgileri verdi: “Bir ürünün haksız kazanç sağladığı veya patenti alınan bir ürünün ismini haksız yere kullandığı tespit edilirse, bu kişiye veya firmaya dava açılır. Bu dava sonucunda da yaptırım uygulanıyor. Tazminat davası açılabilir. Firmalara üretim yapmaktan men edilmeye kadar ceza uygulanabilir. Coğrafi işaret, haksız kazancı engeller”.

YÖREŞ, BİLİNCİ ARTIRDI

YÖREX’in, coğrafi işaretlere büyük katkı sunduğunu belirten İlhan, “Öncelikle bu yıl 9’uncusu yapılan YÖREX sayesinde halkımızda ve üreticilerimizde bu konuda bir bilinçlilik oluştu. YÖREX’te üreticiler diğer ürünleri de görerek, kendi ürünleri ile değerlendirme ve varsa eksikleri giderme şansı yakaladı. Coğrafi işaret alan ürünler reklamını iyi yapar, festival ve fuar gibi etkinliklerde kendisini tanıtırsa katma değeri artacaktır” dedi. Hasan Yavaşlar 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: