Antalya
29.10.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
'Çilingir Amca' çırak bulamıyor
'Çilingir Amca' çırak bulamıyor

 

 ANTALYA'da, 40 yıldır çilingirlik yapan, birçok usta yetiştiren ve üniversite öğrencilerinin 'Çilingir Amca' dedikleri 66 yaşındaki İsmail Özcan, çırak bulamadıklarından şikayet etti

 

 

Antalya'da yaklaşık 40 yıldır çilingirlik yapan İsmail Özcan, Kültür Mahallesi'ndeki işyerinde halen mesleğini sürdürüyor. Üniversite öğrencilerinin yoğun oturduğu mahallede, İsmail Özcan en fazla onlara hizmet veriyor. Öğrencilerin 'Çilingir Amca' diye isim taktığı İsmail Özcan, çilingirliğin kaybolmaya yüz tutan meslek olmadığını ancak çırak bulmakta zorlandıklarını kaydetti.

ŞİMDİ HERKES OKUYOR

Kimsenin çilingir olmaya yanaşmadığını belirten İsmail Özcan, "Eskiden usta ve çırak ilişkisi vardı, yetiştirdiklerimiz usta oldu ama o ustalar çırak bulmakta zorlanıyor" dedi. Geçmiş okula gitmeyen çocukları çırak olarak aldıklarını vurgulayan Özcan, "Şimdi herkes okuyor. Fakat insanlar kendi alanlarında iş bulamadıkları halde farklı meslek dallarına yönelmiyor" dedi.

BU MESLEKLER KAYBOLMAZ

Çilingirliğin kaybolmayacak bir meslek olduğunu, her devirde yaşayacağını anlatan İsmail Özcan, "Anahtarsız kapı açılır mı? Açılmaz. Otomatik kapılar falan var artık ama anahtar olayı sadece kapıda mı var? Hayır. Şimdiki gençler de unutkan zaten, sürekli anahtar kaybediyorlar. Bu meslek kesinlikle kaybolmaz. Burada en çok üniversite öğrencilerine hizmet veriyoruz" diye konuştu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: