Antalya
27.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Tüm zamanların rekoru kırıldı
Tüm zamanların rekoru kırıldı

ANTALYA Valisi Münir Karaloğlu, 25 Ekim itibarıyla sadece hava yolu ile kente 12,5 milyon turist geldiğini belirterek, "Yıl sonunu beklemeye gerek yok. Şu an elimizdeki rakamlar, 12,5 milyona yaklaştı ve bütün zamanların yıl rekoru kırıldı" dediBu sene Antalya için 'Turizmde 14 milyon ziyaretçi' hedefiyle yola çıkılırken, yılın bitmesine 2 aydan fazla süre kala kent tarihinin en yüksek turist sayısına ulaşılarak, tüm zamanların rekoru kırıldı. Bu yıl Perge Antik Kenti'nin 'tema' olarak belirlenmesi ve '14 milyon turist' hedefini ortaya koyan Vali Münir Karaloğlu, 25 Ekim itibarıyla Antalya'nın sadece hava yoluyla 12,5 milyon turist sayısına ulaştığını, bu yıl turizmle ilgili en önemli ve mutlu eden konunun sezonun uzaması olduğunu söyledi.

HEDEF 12 AY TURİZM

Antalya'da turizm sezonunun ağırlıklı olarak haziran ile eylül arasına sıkıştığına dikkat çeken Karaloğlu, "Antalya'da yatak kapasitemiz belli. Zaten haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarında pik rakamları gördük. 2 milyon 400- 450 bin bizim pik rakamımız. Turist sayısını artırabilmenin en kestirme yolu sezonu uzatabilmektir. Yani 4 aya sıkışmış sezonu biz 8- 9 aya, nihai hedefimiz Antalya'yı 12 ay turizm yapılabilir hale getirmek. Bunu başarabilirsek biz o zaman bugün 14 milyon değimiz rakamları 20- 25 milyona taşıyabileceğiz. Şehir, şehir yöneticileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektör bunu hep beraber başaramazsak o rakamları da konuşamayız. Bu sene bunu kısmen başardığımız görülüyor" diye konuştu. 

SEZON NASIL UZADI?

Bu yıl sezonun eylülden kasım ayına kadar uzamasının nedenlerini de anlatan Vali Karaloğlu, "Sezonun uzamasının farklı sebepleri var, tanıtım çalışmaları gibi. Ama esas başka bir faktör, pik zamanda yüzde 100 doluluğa ulaştığımızdan dolayı fiyatlar çok yükseldi. Pik zamanda Antalya'ya tatile gelemeyenler, pik zamanın dışındaki aylarda tatile gelmeye başladı. Bazen şunu tartışıyoruz; turist sayısı mı, turist başı gelir mi önemli? İkisi de çok önemli. Biz 12 milyonu geçemezsek Antalya'da turizmi dört ayın dışına yayma şansımız yok. Ama 12 ayı bulduğumuzda onu zaten diğer aylara yaymak zorundasınız" dedi.

EKİMDE TEMMUZ RAKAMLARI

Ekim ayında temmuz rakamlarının görüldüğünü ve çok sevindirici olduğunu kaydeden Karaloğlu, "Ekimde 1,5 milyonun üzerinde bir sayıya ulaşacağız. Tarihinde ilk defa Antalya 1,5 milyonları görecek 2018'de. Ekim ayı olarak da yıl olarak da bugünkü rakamları hiç görmedik. Antalya bugün itibarıyla yıllık rakamlar açısından da bütün zamanların rekorunu kırdı. Yıl sonunu beklemeye gerek yok. Şu anda elimizdeki rakamlar 12,5 milyona yaklaştı ve bütün zamanların yıl rekoru kırıldı. Öyle gözüküyor ki yılsonunda biz 14 milyonu az bir şey geçeceğiz ve 14 milyon hedefine ulaşmış olacağız. Ekim ayı tarihinin en iyi rakamları, şimdi kasım ayı da bütün zamanların en iyi rakamları olduğu rezervasyonlardan belli. Otellerimizin doluluğu yüzde 70'lerde, bu önceki yıllara göre yine kasım ayında çok iyi bir rakam olacak" diye konuştu. (DHA)


 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: