Antalya
26.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Avokado dünyaya açılıyor
Avokado dünyaya açılıyor

Coğrafi İşaretini alarak tescil yaptran Alanya Avokadosu, YÖREX’te büyük ilgi görüyor. Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, 2-3 yıl sonra üretim miktarını 4-5 kat arttıracaklarını ve Dünya’ya açılacaklarını söyledi

Bu yıl 9.su düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) tescilli ürünlerin Türkiye ve Dünya piyasasına açılmasını sağlıyor.Coğrafi İşaretini alarak tescil yaptıran Alanya Avokadosu da, ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, coğrafi işaretini aldıkların ürünlerinin sadece Alanya’da yetiştiğini tescillediklerini ve marka değerini artırdıklarını söyledi. Alanya avokadosunun, diğer ürünlerden farklı olduğunu belirten Sevilgen, “Yağ oranı, büyüklüğü ve besin değerleri açısından farklı bir avokado olduğu için tescil yaptırdık” dedi.

İHRACATA BAŞLANDI

Coğrafi işaret alarak ürünü daha değerli hale getirdiklerini belirten Sevilgen, “Avrupa’ya ihraç etmeye başladık. Normal bir avokadonun maliyetine göre daha fazla masraf yapıyoruz. Ancak etiketimiz olduğu için özellikle Avrupa’ya ihraç ederken zorlanmıyoruz. 3 yıldır Almanya Ukrayna, İran ve Azerbaycan’a ihracat yapıyoruz. Normal avokadolar 180-200 gram ağırlığında olurken, coğrafi işaretini aldığımız Alanya avokadosunun ağırlığı 220-250 gram aralığında. 760 grama kadar büyüyen ürünlerimiz oldu” şeklinde konuştu.

TAMAMEN ORGANİK

Tamamen organik bir ürün yetiştirdiklerini ve artan maliyetler nedeni sıkıntı yaşadıklarını belirten Hilmi Sevilgen, şunları söyledi: “Avokadonun yaprağı acı olduğu için böceklenme olmuyor, bu nedenle ilaç kullanmaya gerek kalmıyor. Gübre olarak tamamen hayvansal gübre veriyoruz. Bundan dolayı organik bir ürüne sahibiz. Avokadoyu ektiğimizde 3 yıl sonra meyve almaya başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl 20 Milyon adet avokado satıldı. Ancak bir yıl önce yaşanan dolu felaketi nedeni ile yüzde 20-30 kayıp yaşamıştık. Bu yıl 35-40 milyon avokado satmayı amaçlıyoruz. 2-3 yıl sonra 80-100 milyon adete ulaşmasını hedefliyoruz”.

YÖREX’İN KATKISI BÜYÜK

YÖREX’te açtıkları stantta, büyük ilgi gördüklerini belirten Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, sözlerini şöyle tamamladı: “YÖREX, bütün Türkiye’deki yöresel ürünleri, ulusal ve uluslar arası alanda tanıtmaya katkı sağlıyor. Avokado olarak ilk kez katılıyoruz. Büyük bir merak ve ilgi var. İnsanlar zaten bu ürünü çok merak ediyordu. Burada görünce çok memnun oluyorlar. Gösterilen ilgi nedeni ile bundan sonraki her YÖREX’e katılmayı düşünüyoruz”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: