Antalya
26.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL , RÖPORTAJ , YAŞAM , SAĞLIK
SMA hastası Yağmur, 934 gündür ölüme direniyor
SMA hastası Yağmur, 934 gündür ölüme direniyor

SMA hastalığı teşhisi konduğunda henüz 1 yaşındaydı. Önce hareket kabiliyetini, ardından ayakta durabilme özgürlüğü kaybetti. SMA’lı arkadaşlarının başarı öykülerini kaleme alacağı bir kitap yazmak istiyordu. 934 gün önce komaya girdi

 

Gülay-Hakan Katrancı çiftinin tek çocuğu olan Yağmur, 1997 yılında dünyaya geldi. 1 yaşına kadar sağlıklı bir hayat süren Yağmur’a henüz 12 aylıkken SMA Tip 2 teşhisi kondu. Zaman içerisinde önce hareket kabiliyetini, ardından ayakta durabilme özgürlüğünü kaybetti. Öyle ki, ilkokulu annesinin sırtında gidip gelerek bitirebildi. Tedavisi olmayan ve en sık çocuk ölümlerine neden olan SMA hastalığı ile 20 yıl mücadele etti.

RÖPORTAJDAN 64 GÜN SONRA KOMAYA GİRDİ

Dermanı olmayan bir yarayı hem yüreğinde hem de bedeninde 20 sene taşıyan Yağmur, ölüm ile yaşam arasında geçen yılları, umutlarını ve hayallerini 3 Mart 2016 tarihinde gazetemize verdiği bir röportajda “Hep güneşin doğmasını bekledim” sözleri ile anlatmıştı. Yağmur, gazete sayfalarına yansıyan mücadelesini anlattığı röportajdan 64 gün sonra (5 Nisan 2016) solunum sıkıntısı şikâyetiyle tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde komaya girdi. Doktorların uzun süre geri getirmek için çabaladığı genç kız, 10 dakika sonra hayata tekrar sarılsa da bu kez beynin oksijensiz kalmasına bağlı olarak bilincini kaybetti. Doktorların Yağmur’un uyanmasına yönelik “Umudu kesin” sözlerine rağmen vazgeçmeyen Katrancı ailesi, 934 gündür Yağmur’un hayata dönmesini bekliyor.

ANNE, ZOR GEÇEN 934 GÜNÜ ANLATTI

Yağmur’un evde en çok vakit geçirmeyi sevdiği odayı ‘yoğun bakım ünitesine’ çeviren ailesi, salonun her yerine kızlarının fotoğraflarını asıp, sevdiği eşyalar ile donatan ailesi, odanın ruhunu korumaya çalışıyor. Yağmur uyandığında odanın rengarenk olmasını istediklerini belirten anne Gülay Katrancı, zor geçen 934 günü Körfez gazetesine anlattı. Kızının ‘bu hastalık benim başıma neden geldi’ demek yerine faydalı şeyler yapma gayretinde olduğunu ifade eden Katrancı, “Yağmur, çok bilinçli ve pozitif bir çocuk. Ufak şeylere üzülmemeyi, her zaman hayatın güzel renklerini hayatımıza katmayı öğretti bize. Hastalığının kendine engel olduğunu düşünmedi hiç. Farklılığını değerlendirmeye çalıştı ve çok mutlu bir çocuk oldu. SMA’lı arkadaşlarının başarı öykülerini kaleme alan bir kitap yazmak istiyordu. Uyanıp, yarım kalan hayalini tamamlayacak” dedi.

TELEPATİ İLE İLETİŞİM KURUYORUM

Yağmur’un 5 Nisan 2016 tarihinde sabaha karşı 5’te solunum sıkıntısına bağlı olarak kalbinin durduğunu belirten Katrancı, “Doktorların çabası ile 10 dakika sonra hayata döndü. Sonrasında birkaç defa kısa süreli kalbi durmuş ama yine geri gelmiş. Beyne oksijen gitmediği için komaya girdi. 3 ay hastanede kaldık. Sonrasında yapılacak bir şey olmadığını belirttiler. bizde evi hastane odasına çevirdik” diye konuştu. Yağmur’u iki buçuk senedir uyuduğunu ifade eden anne Katrancı, “Onu çok özlüyorum. Bazen telepati yoluyla onunla iletişim kurmaya çalışıyorum, ama başaramıyorum. Bir kez rüyamda gördüm; bembeyaz bir koridorda tekerlekli sandalyede oturuyordu ve bana,  “Anne biraz korkuyorum; biraz da acıktım” diye sesleniyordu” ifadelerine yer verdi.

YAĞMUR, DİRENİYOR; UYANACAK

Yağmur’un başından bir an olsun ayrılmadığını, ayda ya da iki ayda bir evden çıktığını ifade eden Katrancı, şöyle konuştu: “Tüm zamanımı Yağmur ile geçiriyorum. Klasikleri okumayı çok severdi. Çoğu zaman ona kitap okuyorum. Yanında sevdiğimiz dizileri izleyip yorum yapıyorum cevap verecekmiş gibi. En çok gece sohbetlerimizi özlüyorum bir de. Yağmur konuşmayı çok severdi. Çoğu zaman hadi sus da uyu artık derdim. Sustu işte; artık konuşmuyor. Bazen uyanmayacakmış gibi geliyor; umutsuzluğa kapılıyorum. Sonra Yağmur’un her şeye rağmen mücadele ettiğini görüyorum ve utanıyorum. O hala hayatta kalmak için direniyor. Biliyorum, başaracak. Şuan sağlık durumu iyiye gidiyor.  Kontrolleri yapılıyor. İlerleme var.” MÜZEYYEN YÜCE

 

KIRILMA RİSKİ VAR

Yağmur’un fizik tedavi alabilmesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi evde bakım hizmetine başvurduklarını belirten Katrancı, kızlarının SMA hastası olmasından kaynaklı, ‘kemiklerin kırılma riskinden’ kaynaklı hizmet veremediklerini söylediklerini kaydetti. Yağmur’un komaya girene kadar ücretsiz fizik tedavi gördüğünü bildiren Katrancı, “O zamana da Yağmur SMA hastasıydı. Ama şimdi bize ücretsiz bu hizmetin verilemeyeceği söylendi. Biz de özel aldırıyoruz bu hizmeti. Prosedür çok kötü” dedi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: