Antalya
25.10.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL , TARIM
ANTBİRLİK zeytinyağında marka oluyor
ANTBİRLİK zeytinyağında  marka oluyor

Günlük 40 ton zeytinyağı üretim kapasitesine sahip olan ANTBİRLİK, kendi ismiyle piyasaya girdi. Genel Müdür Hasan Yıldız, 100 dönümlük kendi bahçelerinden ve çiftçilerden gelen zeytinin yağını ANTBİRLİK ismiyle piyasaya süreceklerini belirtti

 

                            

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nde (ANTBİRLİK) 2007 yılından bu yana zeytinyağı üretimi yapılıyor. ANTBİRLİK Tesisi içindeki 100 dönümlük zeytin bahçesinde yetişen ürünlerin yanısıra, çiftçiden alınan zeytinler, Kontinü Sistem Zeytinyağı Tesisleri'nde işleniyor. Günlük 40 ton zeytinyağı üretim kapasitesine sahip olan tesislerden çıkan zeytinyağı, ANTBİRLİK Markası ile piyasaya sunuluyor. Kurumun amacı, zeytinyağı konusundan ANTBİRLİK markasını önce ulusal, ardından da uluslar arası piyasada marka yapmak.

 

SOĞUK SIKIM METODU

Kurumda 2017 yılında 700 ton zeytin işlenip, 118 ton zeytinyağı üretimi gerçekleştirildi. Sezonun yeni başladığı 2018 yılında ise hedef; geçen yılın rakamlarını geride bırakmak. ANTBİRLİK Genel Müdürü Ziraat Mühendisi Hasan Yıldız, tesislerde son model teknolojik makinelerin kullanıldığını belirterek, “Soğuk sıkım metoduyla elde edilen yüksek kalitedeki zeytinyağı sıkımına başladık. Tesislerimizde, bölgemizde toplanan zeytinler dünya genelinde kullanılan soğuk sıkım metoduyla işleniyor” dedi.

 

FABRİKALARDAN SİPARİŞ

ANTBİRLİK tarafından geçen yıl ilk defa üretilerek tüketicinin kullanımına sunulan zeytinyağının, yapılan muayene ve analizlerde 0.5 asit oranıyla kalitesini ispatladığını belirten Yıldız, “Bu yıl ilk defa ANTBİRLİK'e ait arazilerden toplanan 6 ton zeytinden üretilen ANTBİRLİK zeytinyağı, Akdeniz bölgesinde kalitesini kanıtladı. ANTBİRLİK'in kendi fabrikasında ilk kez üretilen zeytinyağı Aydın Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı’nda yapılan muayene ve analiz raporunda 0.5 asit oranını yakalayarak kendini ispat etti. İlk kez vatandaşın tüketimine sunulan zeytinyağlarına şuana kadar çok sayıda fabrikadan sipariş aldık. Toplandıktan sonra aynı gün içerisinde ANTBİRLİK'e ait fabrikada sıkılan zeytinlerden elde edilen yağlar, ilerleyen yıllarda birçok ilde tüketiciye ulaşmak için piyasaya sürülecek” diye konuştu.

 

MARKA OLACAĞIZ

ANTBİRLİK Genel Müdürü Hasan Yıldız, ilk kez bu yıl ANTBİRLİK markasıyla piyasaya sürdükleri zeytinyağında kaliteyi yakaladıklarını ifade etti. Tam kapasiteli laboratuvarda yaptırdıkları analiz sonucunda ürünlerinin asit oranının 0.5 olduğunu açıklayan Yıldız, "Sonuçlar ve yüzde 0.5 oranı, ürünümüzün tat, koku ve asidite olarak kaliteli olduğunu ortaya koyuyor. Kendi bahçelerimizde tamamen doğal şartlarda yetiştirdiğimiz zeytinleri, hasat zamanında ağacından topladığımız ürünleri aynı gün fabrikamızda sıktırmamız da kalitemize büyük katkısı oluyor. Bu yıl tat, koku ve kalite bakımından övgüler aldık. Önümüzdeki yıllarda daha profesyonel bir çalışma ile ürünümüzü hem Antalya geneline, hem de ülke geneline yaymak istiyoruz. Birkaç yıl içinde ANTBİRLİK zeytinyağı ile Antalya'da marka olacağımızdan en küçük bir şüphemiz bile yok. Biz ürünlerimize güveniyoruz. Bahçemizdeki ağaçlarda hiçbir zirai ilaç ve gübre kullanmıyoruz. Bu nedenle 'Organik ürün' başvurusu da yaptık" dedi.

 

TARİHİ SÜREÇTE ZEYTİN

Zeytinin Akdeniz havzasından doğduğunu, 4 kutsal dinde de kendisine yer bulduğunu belirten Hasan Yıldız, şunları söyledi: “Tarih boyunca pekçok amaç için kullanılan zeytin, insanlığın ilk ağacı olarak bilinir. Antik dönemlerde bile zeytinin ve yağının varlığından bahsedilir. Tarihimiz için bu kadar önemli olan ürünü, daha yaygın ve verimli kullanmak için ANTBİRLİK olarak imkanlarımızı zorluyoruz. Tarihimizde bu kadar önemli yer edinen bir bitkiyi gelecek kuşaklara en verimli şekilde aktarmak istiyoruz. ANTBİRLİK bahçesinde yetiştirdiğimiz zeytin ağaçlarından hasat ettiğimiz, çiftçilerimizin getirdiği ve işlediğimiz zeytinlerden çıkardığımız yağı, marka haline getirip tarihi misyonumuzu yerine getireceğiz”.

 

.

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: